رونق دوباره بازارچه ساحلی بندرترکمن پس از 2 سال رکود

به گزارش مجله پیکورو، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، رونق دوباره بازارچه ساحلی بندرترکمن پس از 2 سال رکود مشاهده می شود.

رونق دوباره بازارچه ساحلی بندرترکمن پس از 2 سال رکود

بازارچه ساحلی بندرترکمن شهرتی ملی دارد به دلیل برخورداری از تنوع محصول و قیمت مناسب اجناس از پاساژهای مجلل شهرهای بزرگ گلستان هم پر رونق تر است و بطور مستقیم و غیر مستقیم حدود 2 هزار نفر از آن ارتزاق می کنند.

دسترسی به این بازارچه آسان است، بعد از ورود به بندرترکمن از 2 راه کردکوی و سه راه یساقی در غرب گرگان کافی است چند کیلومتر به سمت شمال حرکت کنید و پس از خروج از شهر با دیدن تابلوی بندرگاه از حاشیه ریل راه آهن راستا رسیدن به اسکله و بازار بندرترکمن را در پیش بگیرید.

چندصد متر مانده به بازارچه و محل اسکله، یک مرکز تجاری بزرگ ساخته شده و هر چه تلاش شده با نمادهای سنتی، جذابیتی به این سازه چند طبقه داده شود اما انتخاب اول مسافران به خصوص غیربومی ها کماکان بازارچه قدیمی و سنتی ساحل است.

اگر چند ماه قبل گذرتان به بازارچه ساحلی بندرترکمن می افتاد از خلوتی و رکود این بازار می گفتید اما چند روز مانده به عید نوروز 1401 و در سومین سال شیوع کرونا، شرایط این بازار بسیار تغییر کرده است.

غرفه داران که صابون کرونا 2 سال پیاپی به تن آنها خورده از تکرار سه باره تعطیلی این بازارچه در روزهای شلوغ عید نگران بودند و به همین دلیل سختگیرانه تر از گذشته شیوه نامه های بهداشتی به خصوص استفاده از ماسک را رعایت می کنند.

ساحل بندرترکمن اگر چه به دلیل عقب نشینی فراوان آن، جذابیت همیشگی و به تصویرکشیده شده سالیان قبل را با آن غروب های حسرت انگیزش ندارد اما جاذبه های این منطقه با اسکله تازهی که مسافران را با قایق موتوری به جزیره آشوراده می برد، شترهایی که به انتظار سوارشدن مسافران نشسته اند و بازارچه ای با محصولات رنگارنگ و متنوع همچنان انتخاب اول مسافران است.

روسری های رنگارنگ و بزرگ ترکمنی، دست ساخته های زنان و دختران هنرمند ترکمن، انواع خوراکی بومی این قوم مانند بورک، پیشمه و چکدرمه در کنار بازی های محلی که بچه ها ترکمن به انجام آن اهتمام همیشگی دارند، لحظات خاطره انگیزی را برای مسافران رقم می زند که به آسانی از کنار آن نمی گذرند.

بازارچه ساحلی بندرترکمن از 2 مجموعه بازار متصل بهم که هر کدام مدیریت واحدی دارند تشکیل شده است، یکی از این بازارچه ها که بزرگتر است و به بازار قدیم مشهور شده 250 غرفه دارد و دیگری که با نام بازارچه گردشگری شناخته می شود با بیش از 120 غرفه فعالیت می کند، در کنار آن تعدادی غرفه هم به صورت مجزا در محوطه توقفگاه برپا شده که جمع این 400 غرفه با روزانه حدود 20 تا 30 هزار مسافر رونق اقتصادی قابل توجهی را در روزهای مانده به آغاز سال تازه نصیب شهر کوچک بندرترکمن واقع در استان گلستان می کند.

مسافران بازارچه ساحلی بندرترکمن تنوعی به رنگ همه شهرهای ایران دارند اما بخشی زیادی از مراجعه کنندگان اهالی استانهای همجوار هستند که بواسطه نزدیکی با این شهر و آشنایی با ظرفیت های آن و خرید از این بازارچه ها به بندرترکمن می آیند.

در روزهای اخیر بازارچه ساحلی بندرترکمن شلوغ تر از همیشه است، بررسی گذرای پلاک خودروهای پارک شده در توقفگاه رد و نشانی از جای جای ایران می دهد. از خوزستان و اصفهان گرفته تا تهران و گیلان مشتری های این بازارچه پر رنگ و لعاب هستند که به نطر می رسد در راستا سفر به مشهدالرضا، این مرکز اقتصادی و سواحل نیلگون بندر ترکمن را برای استراحت انتخاب کرده اند.

زلیخا، دختری با لباس ترکمنی بیرون غرفه مادرش ایستاده و برای گرفتن رضایت مادرش بیقراری می کند، بچه های غرفه دارهای دیگر در محوطه کناری بازارچه که مملو از ماسه ساحلی است مشغول بازی آی گرگ گون گرگ (بازی دخترانه ترکمنی) هستند اما مادر زلیخا از پس مشتری های زیاد این روزها بر نمی آید و نمی تواند مثل روزهای قبل به تنهایی از پس غرفه و مشتریانش را سر و سامان دهد.

چند ساعت مانده به غروب آفتاب، بر تعداد مسافران این بازارچه اضافه کرده می شود و همین کافی است تا آق بی بی خانم در تصمیمش برای ماندن زلیخا پافشاری کند و او را با وعده درگوشی که لبخند رضایت را بر لبانش می نشاند به داخل غرفه ببرد تا برای تحویل اجناس به مشتریان او را همراهی کند.

بازارچه ساحلی بندرترکمن با همه محاسن و جذابیت های بالایی که دارد از مسائل زیرساختی و کمبودهایی رنج میبرد که مانعی جدی برای رونق بیشتر این جاذبه گردشگری است.

کمبود آب آشامیدنی و آبخوری، پراکنش زباله در محوطه پیرامونی بازارچه، شرایط نامناسب اغذیه سراها و واحدهای طبخ شیرینی های محلی و کافی نبودن، شرایط غیربهداشتی و جانمایی نامناسب سرویس های بهداشتی بخشی از نارسایی هاست که اغلب مسافران بر رفع نواقص این بازارچه اقتصادی ساحلی از طریق مسئولان امر تاکید کردند.

مهدی لنجانی، یکی از مسافران اصفهانی بازارچه ساحلی بندرترکمن است که برای اولین بار به این منطقه ساحلی گلستان سفر کرده اما نگاه تیزبینی که ناشی از تحصیل در رشته عمران دانشگاه اصفهان است برخی معایب را به چشمش آشکار می کند.

وی پیرامون رونق دوباره بازارچه ساحلی بندرترکمن پس از 2 سال رکود گفت: بیشتر غرفه های این بازارچه از سازه های غیر بتنی ساخته شده و فقط چند ورق آهنی یا پلی استایرن غرفه ها را از هم تفکیک می کند، در کمتر غرفه ای جعبه کمکهای اولیه یا کپسول های آتش نشانی بچشم می خورد که در صورت وقوع حادثه ممکن است به چالشی بزرگ تبدیل شود.

یکی دیگر از کمبودهای این بازارچه، کافی نبودن توقفگاه خودروها در ایام اوج حضور مسافران است که مسائل فراوانی را ایجاد می کند.

با همه این نارسایی ها، غرفه داران بازارچه ساحلی بندرترکمن که روزهای سختی را از برای رونق این بازارچه پشت سرگذاشتند، امیدوارند با کاهش شیوع ویروس کرونا، بازگشت مسافرت ها بخصوص سفرهای نوروزی و تابستانی به روال قبل و کمک مسئولان برای فراهم آوردن امکانات موردنیاز، این بازارچه به مکانی مناسب و همیشگی برای رونق اقتصادی بندرترکمن تبدیل شود.

عبدالقادر اونق، یکی از غرفه داران بازارچه ساحلی بندرترکمن گفت: برای رونق کسب و کارم در این بازارچه طلای همسر و ماشین سواری خودم را فروختم تا بتوانم سرمایه اولیه فعالیت در این بازارچه را فراهم کنم.

اونق اضافه کرد: اگر کرونا مانع کسب و کار نشود به طور میانه هر غرفه در ایام نوروز بین 10 تا 15 میلیون تومان درآمد دارد که جبران کسادی بازار در ایام دیگر سال را خواهد کرد.

وی گفت: به دلیل وجود مسائل فراوانی که در این بازارچه وجود دارد، فروش روزهای غیر تعطیل و روزهای عادی سال برای هر غرفه به کمتر از 100 هزار تومان در روز هم می رسد.

زلیخا قرنجیک، یکی از زنان ترکمن غرفه دار این بازارچه هم از شلوغی بازار و گرم شدن کسب و کار ابراز رضایت کرد و گفت: امیدواریم روزهای خوب این بازارچه به ایام قبل از شیوع کرونا بازشود.

تکاپوی این روز های بازارچه های محلی بندرترکمن بیانگر آن است که اگر مسئولانی برای حل مسائل و کاستی های این منطقه اقدام کنند، امکان اشتغال بیشتر در بازارچه ها فراهم است.

کارشناسان بر این باورند با درپیش بودن اجرای طرح گردشگری و بومگردی در جزیره آشوراده تردد مسافران و گردشگران به بندرترکمن افزایش خواهد یافت و این بازارچه ها که در راستا تردد مسافران برای رسیدن به قایق ها واقع شده است می تواند بهره بسیار بیشتری از توسعه زیرساخت های گردشگری ببرد.

منبع: همگردی
انتشار: 21 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1401 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 2020

به "رونق دوباره بازارچه ساحلی بندرترکمن پس از 2 سال رکود" امتیاز دهید

1 کاربر به "رونق دوباره بازارچه ساحلی بندرترکمن پس از 2 سال رکود" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونق دوباره بازارچه ساحلی بندرترکمن پس از 2 سال رکود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید