روایت های گوناگون از سقوط دانش آموز قاینی از کوه

به گزارش پیکورو، علت سقوط دانش آموز قاینی از کوه اگرچه تحت تاثیر شرایط تحصیل دانش آموزان در فضای اینترنت و اتصال به شبکه شاد نهاده شد، اما با روایت های گوناگون از این ماجرا در روز های اخیر موضوعات مختلفی مورد توجه رسانه ها و مسوولان نهاده شده است.

روایت های گوناگون از سقوط دانش آموز قاینی از کوه

به گزارش ایرنا روایت هایی از علت وقوع حادثه سقوط دانش آموز قاینی از کوه، دغدغه دانش آموزان و والدین برای اتصال به شبکه شاد، پوشش اینترنتی مناطق مختلف استان به ویژه روستای محل حادثه و تناقض گویی در خصوص علت این حادثه موضوعاتی است که از هفته گذشته تا به امروز به وسیله شبکه های اجتماعی، سایت های خبری و صدا و سیما به آن پرداخته شده است.

بنابر اعلام مسوولان، حادثه بین ساعت 14 تا 15 روز شنبه 17 آبان ماه سال جاری در روستای رومشتیک شهرستان قاینات رخ داد؛ جایی چند کیلومتر دورتر از روستای محل سکونت دانش آموزی که گفته شد برای دسترسی به اینترنت و محتوای آموزشی همراه دوستش به بالای بلندی روستای مقصد رفته است.

خبر چند روز بعد از وقوع حادثه ابتدا در فضای مجازی منتشر و عنوان شد که این دانش آموز به بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند منتقل شده و تحت درمان است.

رسانه های مختلف از روز سه شنبه بیستم آبان آنالیز این موضوع را در دستور کار خود قرار دادند و هر کدام از زاویه نگاه خود به آنالیز ابعاد آن پرداختند؛ این گونه شد که بار دیگر موضوع نحوه آموزش غیرحضوری دانش آموزان در دوران کرونا، عملکرد شبکه شاد، شرایط اینترنت در روستا ها و حتی مراقبت والدین از دانش آموزان تازگی پیدا کرد.

روایت های مختلف از علت وقوع حادثه

خبر اولیه از وقوع این حادثه با عنوان شاد، منجر به سقوط دانش آموز قاینی از بالای کوه شد منتشر شد و ادامه داد: متاسفانه اینترنت ضعیف در بعضی روستا های استان باعث می گردد که دانش آموزان استان هر روز برای دسترسی به شاد به نقاط بلند و گاهی خطرناک بروند.

یک پایگاه خبری خراسان جنوبی در گفت و گویی به نقل از خواهر این دانش آموز نوشت: در حال حاضر حال برادرم خوب است، خانواده ما ساکن روستای نوغاب حاجی آباد قاین هستند و برادرم با پدر و مادر برای یاری به برداشت زعفران به روستای رومشتیک رفته بود.

وی اضافه نمود: برادرم برای دانلود محتوای آموزشی شبکه شاد و به منظور آنتن دهی اینترنت تلفن همراه با پسر خاله ام به بالای کوه رفته که منجر به پرت شدن وی از کوه و زخمی شدنش شد.

همچنین اخبار قاینات خبری را با عنوان قصه پردرد کمبود امکانات در روستا های قاین را منتشر کرد که در آن، دلیل نبود اینترنت و وصل شدن به شبکه شاد توسط دانش آمور 9 ساله علت وقوع حادثه ذکر شده است.

اما بعضی رسانه ها آنالیز میدانی و اظهارات شاهدان را با توضیحات مسوولان ذیربط همراه کردند.

از جمله مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی به رسانه ها گفت: طبق تماسی تلفنی که ابتدا با پدر این دانش آموز برقرار شد، گفت که پسرش برای تفریح و بازی همراه پسر خاله اش به بالای کوه رفته که حادثه سقوط برایش رخ داده و از طرفی گوشی تلفن همراه هم نداشته است.

محمدعلی واقعی اضافه نمود: در ادامه پدر این دانش آموز گفت که با توجه به فصل برداشت زعفران برای یاری به پدربزرگ همراه خانواده ام به روستای رومشتیک برای جمع آوری گل زعفران رفته بودیم.

وی گفت: در تماس تلفنی که با معلم این دانش آموز در روستای نوغاب حاجی آباد گرفته شد، وی گفت در ساعتی که این دانش آموز از کوه سقوط نموده هیچ کلاس آنلاینی نداشته و از طرفی این دانش آموز عضو شبکه شاد هم نبوده است و فقط یک مرتبه به وسیله گوشی همراه خواهرش به شبکه شاد متصل شده و بیشتر به صورت حضوری تشویق به آموزش می شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی روز انتشار خبر این حادثه گفت: طبق اطلاعات واصله حادثه سقوط از کوه برای دانش آموز شهرستان قاینات بین ساعت 14 تا 15 روز شنبه (17 آبان) رخ داده در حالی که کلاسی از طرف معلم دانش آموز در این ساعت برگزار نشده است.

وی اضافه نمود: کلاس همان روز ساعت 17 بوده و این دانش آموز هم در جلسه گذشته با تلفن خواهرش در همان روستای نوغاب وارد شبکه شاد شده است، از طرفی حضور در کلاس هم اجباری نیست.

واقعی گفت: فرد حادثه دیده، ساکن و دانش آموز روستای نوغاب حاجی آباد در فاصله 24 کیلومتری قاین از سمت گناباد است در حالی که حادثه در روستای رومشتیک در فاصله 25 کیلومتری قاین از سمت بیرجند رخ داد.

وی گفت: با توجه به فصل برداشت زعفران، این دانش آموز به همراه خانواده برای چیدن گل زعفران به روستای رومشتیک رفته و به بالای تپه صعود نموده بود که این رخ داده است.

واقعی گفت: همچنین در روستای نوغاب حاجی آباد قاین اینترنت برقرار است و مسئله ای برای دسترسی به شبکه شاد وجود ندارد، علاوه بر این در مناطقی از استان که اینترنت وجود ندارد، درسنامه برای دانش آموزان توزیع می گردد و دانش آموز لازم نیست برای وصل شدن به شبکه شاد به ارتفاعات برود.

محل سقوط دانش آموز قاینی از کوه پوشش اینترنتی ندارد

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی هم گفت: در حال حاضر روستای رومشتیک محل سقوط دانش آموز از کوه، پوشش اینترنتی ندارد و تا خاتمه سال جاری به شبکه ملی اطلاعات متصل می گردد.

مصطفی بهی اضافه نمود: با برقراری پوشش اینترنت در این روستا دانش آموزان می توانند از آموزش مجازی برای ادامه تحصیل برخوردار شوند.

وی گفت: دانش آموز حادثه دیده در روستای رومشتیک در واقع ساکن روستای نوغاب حاجی آباد بوده که اکنون این روستا (نوغاب حاجی آباد) از سرویس نسل سوم تلفن همراه بهره مند است و مسئله ای برای متصل شدن به شبکه شاد ندارد.

وی ادامه داد: ابتدا خبری در رسانه های مجازی منتشر شد که دانش آموز اهل روستای نوغاب حاجی آباد قاین که برای دسترسی به شبکه شاد به بالای کوه رفته بود، سقوط کرد و در پیگیری های اجرا شده از مسوولان آموزش و پرورش قاین در روستای نوغاب حاجی آباد، تدریس به وسیله شبکه شاد در دست انجام است و در روستای رومشتیک آموزش به وسیله بسته های آموزشی انجام می گردد و نیازی به رفتن دانش آموز به بالای کوه نبوده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی گفت: این دانش آموز در لحظه وقوع حادثه در روستای نوغاب حاجی آباد محل سکونت خود نبوده بلکه در روستای رومشتیک دچار حادثه شده است.

وی گفت: از ابتدای سال تحصیلی جاری، مدرسه روستای رومشتیک از محل طرح های ارتباطی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به شبکه ملی اطلاعات متصل شده است و پوشش روستا نیز تا خاتمه سال جاری انجام می گردد.

آموزش در مناطق بدون پوشش اینترنت به وسیله درسنامه انجام می گردد

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: 85 درصد دانش آموزان استان از سامانه شاد استفاده می نمایند و 15 درصد به جامانده از بسته ها و درسنامه های آموزشی بهره مند هستند.

وی اضافه نمود: مسائل مربوط به زیرساخت و پهنای باند از مهمترین مسائل شبکه شاد در استان خراسان جنوبی است که رایزنی های لازم با شرکت زیرساخت و مخابرات برای برطرف این مشکل اجرا شده است.

واقعی گفت: قطع و وصل در ساعات پیک مصرف از مهمترین موارد اعتراضی جامعه هدف شبکه شاد است که مسائل مربوط به وزارت آموزش و پرورش طبق قول وزیر تا آذر ماه برطرف خواهد شد.

وی با بیان اینکه شرایط شاد نسبت به اردیبهشت ماه تغییر نموده است گفت: برنامه هفتگی معلم، حضور و غیاب، آزمون، برگزاری کارگاه ها و پوشه الکترونیکی دانش آموز از مهمترین این تغییرات است.

وی اضافه نمود: آموزش حضوری دانش آموزان طبق مصوبه ستاد کرونا به جامعه هدف اعلام خواهد شد، خوابگاه های دانش آموزی هم در این مدت خدمات نخواهند داشت و آموزش در 10 شهرستان استان به صورت غیرحضوری است.

استان خراسان جنوبی 11 شهرستان و حدود 170 هزار دانش آموز دارد. شهر قاین مرکز شهرستان قاینات در 105 کیلومتری بیرجند است.

منبع: فرارو
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1298

به "روایت های گوناگون از سقوط دانش آموز قاینی از کوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت های گوناگون از سقوط دانش آموز قاینی از کوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید