خضریان: عملکرد کمیسیون اصل90 در موضوع افزایش ظرفیت پزشکی در جلسه علنی مجلس قرائت می شود

به گزارش مجله پیکورو، تهران (پانا) - سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت گزارش عملکرد کمیسیون درخصوص پیگیری افزایش ظرفیت پذیرش رشته های پزشکی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی قرائت می شود.

خضریان: عملکرد کمیسیون اصل90 در موضوع افزایش ظرفیت پزشکی در جلسه علنی مجلس قرائت می شود

به گزارش خانه ملت، علی خضریان درخصوص جلسه عصر امروز کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: در نشست امروز گزارش کمیسیون اصل 90 پیرامون آسیب شناسی فرایند پیگیری و تصویب افزایش ظرفیت پذیرش رشته های پزشکی بررسی و به تصویب اعضای این کمیسیون رسید.

وی افزود: از آنجایی که برخورداری از خدمات بهداشتی، درمانی و مراقبت های پزشکی از مهمترین حقوق هر فرد بوده و تامین آن براساس اصل 29 قانون اساسی یکی از تعهدات حاکمیتی است و همچنین مبارزه با هرگونه انحصارطلبی و رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه مردم براساس بند 9 اصل سوم قانون اساسی از دیگر تعهدات دولت است، یکی از بزرگترین معضلات نظام سلامی، دسترسی ناکافی مردم به خدمات بهداشتی است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم تاکید کرد: کمبود پزشکی به ویژه پزشک متخصص از جمله مهمترین عوامل تشدید معضلات مذکور به شمار می رود. به وجود آمدن بازار انحصاری در ارائه خدمات سلامت به خصوص خدمات تخصصی، کاهش کیفیت خدمات درمانی، افزایش خطاهای پزشکی بر اثر فشار کاری به روی پزشکان و نبودن نیروی جایگزین و صف های طولانی انتظار برای مردم و توزیع نامتوازن پزشک در نقاط مختلف کشور از دیگر مسائل کمبود پزشک است و کمیسیون این معضلات را به خوبی شناخت و طی جلسات مختلف و البته با وجود برخی مقاومت ها در بخش های مختلف حاکمیتی و تخصصی، نهادهای تصمیم گیر را با ارائه دلایل متقن بر آن داشت تا با افزایش ظرفیت پزشکی موافقت کند.

وی در انتها گفت: ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی انتها جهت کمیسیون اصل 90 نیست و کمیسیون در بخش اجرا و همچنین نظام مند کردن تربیت پزشک متخصص نیز برنامه جدی از وزارت بهداشت خواسته و آن را پیگیری خواهد کرد و قطعاً تا رسیدن به نتیجه مطلوب این جهت دنبال خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 خرداد 1401 بروزرسانی: 15 خرداد 1401 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 2036

به "خضریان: عملکرد کمیسیون اصل90 در موضوع افزایش ظرفیت پزشکی در جلسه علنی مجلس قرائت می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خضریان: عملکرد کمیسیون اصل90 در موضوع افزایش ظرفیت پزشکی در جلسه علنی مجلس قرائت می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید