جراحی دقیق ربات سونی روی دانه ذرت ، فیلم

به گزارش مجله پیکورو، سونی به تازگی از ربات جراح پیشرفته ای رونمایی نموده که به سیستم تصویربرداری سه بعدی و هدست واقعیت مجازی مجهز است و با کمترین تأخیر داده ها را جابه جا می نماید. این ربات جراح برای جراحی های بسیار ظریف و دقیق ساخته شده است.

جراحی دقیق ربات سونی روی دانه ذرت ، فیلم

به گزارش خبرنگاران و به نقل از دیجیاتو، سونی به تازگی ویدئو جدیدی را از ربات مخصوص ریزجراحی خود منتشر نموده است که می تواند با دقت بالایی روی غشای بیرونی دانه ذرت، شکافی ایجاد کند و سپس برش ایجادشده را با ظرافت هرچه تمام تر، بخیه بزند. چنین ربات هایی می توانند نویدبخش جراحی های بسیار دقیق با عوارض کمتر در آینده ای نه چندان دور باشند.

ربات جراح سونی می تواند برش های ریزی با دقت بسیار بالا وارد کند. در ادامه فیلم شاهد بخیه زدن ربات با نخ بسیار نازکی هستیم که می تواند اثر نامحسوسی پس از بهبودی از خود به جای بگذارد. ربات جراح سونی اولین نمونه در نوع خود است که می تواند به شکل اتوماتیک ابزارها را تغییر دهد. این ربات توانسته است با پیروزیت آزمون های بالینی را روی حیوانات پشت سر بگذارد.

ربات مذکور برای استفاده در ریزجراحی ها پیشرفته است؛ جراحی هایی که دقت بالایی احتیاج دارند و جراح در آن ها با عروق و اعصاب بسیار نازکی درگیر است که ضخامتی کمتر از 1 میلی متر دارند. وارد کردن برش های بسیار کوچک، به دستانی بدون لرزش و میکروسکوپ جهت مشاهده موضع احتیاج دارد و ربات های جراح مانند آنچه سونی ساخته است، می توانند بسیار یاری رسان باشند. با وجود پیشرفت های فناوری رباتیک، استفاده از ربات های دارای اپراتور (غیرهوشمند) هنوز چندان توسعه پیدا ننموده و تنها محصولات شرکت های معدودی مانند Intuitive Surgical و Stryker آن هم به شکل محدود مورداستفاده قرار می گیرند.

هرچند ربات های فعلی جراح احتیاجمند اپراتور هستند و اغلب آن ها نمی توانند به صورت اتوماتیک اقدام به جراحی نمایند؛ اما می توانند از فشار وارد بر جراح در حین عمل به شدت بکاهند. قدرت مانور جراح در این حالت افزایش پیدا می نماید و احتمال آسیب به بافت به خاطر لرزش دست های او هم کاهش می یابد؛ درنتیجه ریسک کلی جراحی کمتر از قبل می گردد. بعلاوه حذف لرزش های غیرارادی با ربات موجب می گردد تا افراد بیشتری بتوانند به عنوان اپراتور و جراح ایفای نقش نمایند.

رجحان سونی درزمینهٔ دوربین و نمایشگر باعث شده است تا این شرکت، چندین گام درزمینهٔ ساخت ربات جراح جلو باشد. نمونه آزمایشی این شرکت از چند حسگر حساس به فشار بهره می برد که در دستان جراح یا اپراتور قرار می گیرد و می تواند با تأخیر زمانی بسیار پایین، حرکت ها را به بازوهای مکانیکی منتقل کند. تصویر موضع هم با سیستم تصویربرداری سه بعدی استریوسکوپ و وضوح 4k به جراح منتقل می گردد تا کوچک ترین جزئیات را بتواند تشخیص دهد. درنهایت نمایشگرهای OLED که در قالب هدست واقعیت مجازی روی چشمان جراح قرار می گیرند، تصویر دریافتی از موضع جراحی را به نمایش می گذارند.

سونی اعلام نموده است که ربات جراح این شرکت می تواند به شکل اتوماتیک میان حرکت های مختلف، تمایز قائل گردد. برای مثال هنگام بخیه زدن روی رگ های بسیار نازک، ربات روی حالت دقیق قرار می گیرد تا کوچک ترین حرکت های جراح را عیناً اجرا کند؛ اما هنگام کشیدن نخ بخیه، نرخ دقت آن کاهش پیدا می نماید تا جراح احتیاجی به جابه جایی زیاد دست خود نداشته باشد. از دیگر قابلیت های مهم ربات، جابه جایی سریع بین ابزارهای مختلف جراحی است؛ به طوری که ربات در کمتر از 10 ثانیه می تواند بازوی خود را تعویض کند.

آزمون های بالینی ربات جراح سونی طی ماه های اخیر در دانشگاه علوم پزشکی Achi ژاپن صورت گرفته است. در حین آزمایش ها، این ربات پیروز به برقراری پیوند بین دو رگ (آناستوموز عروقی) با قطر حدودی 0.6 میلی متر در نمونه حیوانی شده است. سونی اعلام نموده است که فرایند تحقیق و توسعه برای ربات خود را همچنان ادامه خواهد داد.

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1403 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 2287

به "جراحی دقیق ربات سونی روی دانه ذرت ، فیلم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جراحی دقیق ربات سونی روی دانه ذرت ، فیلم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید