ترفندهایی برای رستوران گردی و غذا خوردن در چین

به گزارش پیکورو، غذا خوردن در چین و رستوران های چینی احتیاج به ظرافت هایی دارد که دانستن آن ها کار را برای سفارش و صرف غذا راحت می نماید. با ترفندهایی برای رستوران گردی و صرف غذا در چین آشنا می شویم. با خبرنگاران همراه باشید.

ترفندهایی برای رستوران گردی و غذا خوردن در چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

حتما درباره اینکه نباید چاپ استیک (چوب غذاخوری) خود را مستقیم در برنج قرار دهید شنیده اید، و می دانید این حرکت شبیه قرار دادن چوب هایی است که چینی ها در مجالس ترحیم در ظروف قرار می دهند.

اما این دست مسائل تنها مشکل ما برای غذا خوردن در رستوران های چینی نیست، بیایید صادق باشیم و با مسئله اصلی روبرو شویم، ما مسئله ای بزرگ تر از لغزش از این رسوم تا حدودی منسوخ فرهنگی داریم. مسئله این است که نمی دانیم چطور میزی پر از غذاهای لذیذ چینی را سفارش داده و به شکلی معمول و روزمره در رستوران های چینی در چین که مخصوص گردشگران نیست آن را بخوریم. توماس اومالی هدایت قدم به قدم را برای ما فراهم آورده است.

زودتر دست به کار شوید

اولین چیزی که باید رعایت کنید این است که زودتر از موقعی که همواره عادت دارید آغاز به خوردن کنید. بسیاری از چینی ها شام خود را در حوالی ساعت 6 بعدازظهر می خورند و تعطیل شدن بسیاری از رستوران ها در ساعات نزدیک به 9 شب امری غیرعادی نیست. ولی اگر سفارش شانس خود را از دست داده اید، غمباد نگیرید، سرانجام جهان نرسیده و هنوز یکی از رستوران های 24 ساعته مک دونالد در همین حوالی است.

پذیرای سفارش به سبک و سیاق چینی باشید

معمولا در چین یک نفر و آن هم میزبان، غذای همه را سفارش داده و پول آن را می پردازد، به همین دلیل است که معمولا فقط یک منو توسط پیشخدمت ارائه می گردد. البته می توان تضمین کرد که منو ضخیم تر از دفترچه تلفن باشد، چراکه رستوران های چینی به توانایی پختن ده ها اگرنه صدها نوع غذا می بالند. کارمندان رستوران زمانی که در حال جستجوی منوی غذا هستید، عادت نموده اند که سرگرم باشند، پس همان طور که میل تان می کشد غذای خود را انتخاب کنید و با حوصله از همراهانتان نظر بخواهید. بر عهده شماست که چطور صورت حساب را تقسیم کنید ولی سپردن وظیفه انتخاب غذا به یک نفر موثرتر از واگذار کردن آن به افراد به صورت نوبتی است، به خصوص زمانی که قرار است تمام غذای میز را به اشتراک بگذارید.

با ساختار منوی چینی آشنا باشید

در رستوران های معمولی چینی که خانواده ها به آن مراجعه می نمایند، منوها معمولا با غذاهای مخصوص خانگی آغاز می شوند، معمولا غذاهای مهمان پسند و عالی بر اساس منطقه ای که رستوران در آن واقع شده است، غذاهایی همچون وعده کامل دریایی، آبگوشت سیب زمینی تند یا کباب اردک است، که به دنبال آن غذاهای سالادی سرد، غذاهای گوشتی، سبزی های سرخ شده و در سرانجام مواد غذایی حیاتی چینی ها هم چون نودل ها، برنج، کوفته و دسرها قرار دارند.

کجای چین؟ مسئله این است!

در پکن و شهرهای شمالی، انتظار کباب های پر ملات بره و اردک، نودل های نشاسته دار و سیر فراوان را داشته باشید. فلفل ها و چیلی های سیچوان که دهان را بی حس می نمایند در استان سیچوان مرکزی طعم حاکم بر غذاها است، برای مثال می توانید آبگوشت فلفلی تند را امتحان کنید. در جنوب چین غذاهای کانتونی همچون دلمه چینی و گوشت های بریان شده را می پسندند، اگر تاکنون در رستوران های غرب چین شام خورده باشید شباهت هایی را خواهید یافت. در نهایت به طعم های بی بدیل جنوب شرق آسیاییِ استان ینان، نودل های برنجی گوانجو و غذاهای پخته شده در دیگچه های خشک استان هونان را توصیف احتیاج نیست، همه از این مجموعه غذایی بی نظیر چشیده یا چیزی درباره آن شنیده اند.

با وجود تنوع بی نظیر و پخت غذاهای گوناگون در سرتاسر چین، بعضی غذاهای متداول هستند که تمامی رستوران های چینی می دانند چطور باید آن ها را بپزند. اگر اضطراب روبرو شدن با غذایی عجیب در چین را دارید، این استانداردهای خوش طعم و خارجی پسند را امتحان کنید: جیدان چائوفان (jidan chaofan) یا برنج همراه با تخم مرغ سرخ شده، خیهونگشی چائو جیدان (xihongshi chao jidan) یا گوجه همراه با تخم مرغ سرخ شده، گنگبائو جیدان (gongbao jiding) که مرغ تکه تکه شده همراه با بادام زمینی و فلفل خشک است و پای هانگ گوئا (pai huanggua) که نوعی سالاد سرد با خیار و سیر است.

بدانید چقدر باید سفارش داد

قاعده مرسوم در چین این است که به ازای هر غذای بشقابی که سفارش دهید، همراه با آن البته برنج و سوپ هم هست. به همین دلیل شام خوردن به سبک چینی در گروه های بزرگ لذت بیشتری دارد، می توانید بیشتر بخورید و هزینه هر نفر نیز کمتر می گردد. در چین مفهوم پیش غذا، غذای اصلی و دسر خیلی به کار نمی آید، پس همه چیز را یک دفعه سفارش دهید. در یک میز شش نفره، دو بشقاب بزرگ سالاد سرد، سه تا پنج بشقاب غذای اصلی و گرم و یک سوپ سبزی های معطر و برنج و نودل را امتحان کنید، به طور معمول این میزان سفارش شام مکفی و لذت بخشی خواهد بود.

به هنر تعادل در سفارش مسلط شوید

بخشی از دلیل اینکه یک نفر مسئولیت سفارش دهی را می پذیرد این است که سفارش غذای چینی موفقیت آمیز چیزی نیست مگر هنر تعادل و هماهنگی بر روی میز: ترکیبی از غذاهای سرد و گرم، مغذی و با طعم ها و ترکیب هایی که مکمل هم هستند. البته اگر بهاین اصل متعقد نیستید، چندین بشقاب کباب و نوشیدنی سفارش دهید هرچه بادا باد. بر اساس طب سنتی چین، یین و یانگ (سرد و گرم) به این نکته اشاره دارند که چطور غذاهای مختلف در بدن به فراوری انرژی سرد و گرم می پردازند. به عنوان مثال خیار یین سرد است درحالی که فلفل ها یانگ گرم هستند. یک وعده غذای خوب چینی باید بین غذاهای یین و یانگ تعادل ایجاد کند. آیا منطقی است؟ خرچنگ دریایی گرم است و نوع دیگری از خرچنگ یعنی کرب سرد است. پس بهتر است از سفارش هر دو صرف نظر کنیم.

اصول غربی و بشقاب های تک نفره را فراموش کنید

بشقاب ها را در وسط میز شام سرو می نمایند تا دسته جمعی و به سبک خانوادگی غذا در دسترس همه باشد. تنها بشقاب برنج است که به صورت جداگانه سرو می گردد. پس تا می توانید از آن بشقاب های وسط میز دلی از عزا در بیاورید تا اینکه دیگر جایی برای خوردن نداشته باشید. در ضیافت های رسمی دو نوع چاپ استیک یا چوب غذاخوری خواهید داشت، یکی از این چوب ها برای منتقل کردن غذا به بشقاب یا کاسه شما به کار می رود و چوب دیگر همان است که با آن مشغول غذا خوردن می شوید. ولی در بیشتر اوقات شما و در وعده های غیر رسمی تنها یک سری از آن ها را خواهید داشت. چاپ استیک دوست شما است، مراقبش باشید.

اگر یک بشقاب خیلی پرنمک است، کمی از آن را با برنج ساده خود بخورید تا در میان طعم ها تعادل ایجاد گردد. شما بر روی میز شام به سرکه سیاه و روغن تند دسترسی دارید و می توانید طعم ترش یا تند را به غذای خود اضافه کنید (معمولا این دو را باید به سوپ نودل افزود). این پیشنهاد را به خاطر داشته باشید: سرکه و روغن تند سر میز را برای درست کردن سس دست ساز مخصوص خودتان و جهت سرو کوفته بخارپز یا سرخ شده به کار بگیرید.

برای صورتحساب احتیاجی به تشریفات نیست!

وقتی می خواهید صورتحساب تان را ببینید، احتیاجی به برخاستن نیست، احساس خجالت نکنید، در چین Fuwu yuan یا همان پیشخدمت یا به لهجه جنوبی xiaojie هرچند لحظه یک بار در رستوران ها به گوش می رسد.

و درنهایت شاید برای شما خوشایند باشد که بدانید، بیرون از هتل های در چین انعام دادن به هیچ وجه جزئی از فرهنگ آن ها نیست.

منبع: کجارو / roughguides.com
انتشار: 10 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 445

به "ترفندهایی برای رستوران گردی و غذا خوردن در چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترفندهایی برای رستوران گردی و غذا خوردن در چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید