تراشه ای برای فراوری میکروحباب

به گزارش پیکورو، محقق ایرانی و همکارانش در یک گروه تحقیقات بین المللی اقدام به ساخت تراشه ای کردند که قادر به فراوری میکروحباب است. این تراشه در نسل جدیدی از دستگاه های کاویتاسیون روی تراشه است.

تراشه ای برای فراوری میکروحباب

کاویتاسیون هیدرودینامیکی پدیده اصلی تغییر فاز است که می تواند با کاهش ناگهانی فشار استاتیک موضعی درون یک مایع رخ دهد. ظهور سیستم های میکروالکترومکانیکی (MEMS) و دستگاه های میکروسیالی پرسرعت با پیاده سازی در بسیاری از زمینه ها از جمله کاویتاسیون توجه زیادی را به خود جلب نموده است.

فرزاد رخسار طلب آذر و همکارانش از ترکیه، سوئد و سوئیس در مطالعه تازهی که به تازگی در نشریه Nature Microsystems و Nanoengineering به چاپ رسیده، نسل تازهی از دستگاه های کاویتاسیون روی تراشه را با هشت میکروکانال ساختاری موازی ساخته اند.

این تیم از آب و یک سوسپانسیون میکرو حباب پلی وینیل الکل (PVA) به اسم سیال موجود در دستگاه استفاده کردند. ویژگی هایی که در ادامه این فناوری کاویتاسیون روی تراشه ایجاد خواهد شدT موجب می گردد تا این فناوری کاربردهای مختلفی در دستگاه های میکروسیالی یا ارگان روی تراشه برای رهاسازی یکپارچه دارو و کاربردهای مهندسی بافت پیدا کند.

کاویتاسیون هیدرودینامیکی (HC) یک پدیده تغییر فاز بوده که شامل یک سیال است و هنگامی آغاز می گردد که فشار استاتیک به اندازه قابل توجهی کاهش یابد که این مقدار به اسم فشار بخار اشباع شناخته می گردد. این پدیده شامل تبخیر تدریجی برای فراوری، رشد و انفجار حباب ها است. به اسم مثال، حباب های کوچک می توانند در منطقه ها کم فشار تشکیل شوند. کاویتاسیون یک پدیده نامطلوب است و بیشتر مطالعات در خصوص فیزیک کاویتاسیون پیرامون روش های جلوگیری یا کاهش آن است.

هدف محققان طراحی و ساخت دستگاه های میکروسیالی است که قادر به فراوری حباب های کاویتاسیون هستند. در این کار، رخسار طلب آذر و همکارانش عملی بودن مفهوم کاویتاسیون روی تراشه برای فراوری جریان های حفره در فشارهای پایین برای کشف قابلیت آن ها برای کاربردهای میکروسیستم را مورد آنالیز قرار دادند. برای این منظور، محققان یک دستگاه میکروسیالی تازه با هشت میکرو کانال کوتاه و موازی به اسم دستگاه کاویتاسیون روی تراشه نسل بعدی طراحی کردند. آن ها اثر میکروحباب های پلی وینیل الکل (PVA) را به اسم یک تسهیل کننده کاویتاسیون در فرآیند آنالیز کردند که نتایج عملکرد بالای دستگاه برای ایجاد حفره را نشان داد.

به نقل از ستاد نانو، این تیم در جایی که دستگاه میکروسیال حاوی یک کانال ورودی برای راهنمایی مایع به داخل محفظه ورودی است، یک میکروابزار با عناصر محدود کننده جریان را در اختیار شما قرار داده است. محفظه ورودی شامل یک کانال دراز بود تا جریان هرج و مرج زودگذر قبل از ورود مایعات به نازل از بین برود. این تیم با استفاده از مخزن نیتروژن فشار بالا فشار ورودی مورد نظر را به سیستم تحویل دادند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1704

به "تراشه ای برای فراوری میکروحباب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تراشه ای برای فراوری میکروحباب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید