به موهایتان زرده تخم مرغ نزنید!

به گزارش مجله پیکورو، بسیاری از مردم تصور می نمایند که روغن ها، شامپوها و بعضی داروهای گیاهی می توانند سبب تقویت موها شوند. از آن نمونه، می توان به مخلوط نخود خام و زرده تخم مرغ، شامپوحنا، شامپوسیر، صابون های خرچنگ و انواع شامپوهای ویتامینه اشاره نمود. ولی آیا واقعا اینها، راه چاره های مناسب و قابل اعتمادی است؟

به موهایتان زرده تخم مرغ نزنید!

به موهایتان زرده تخم مرغ نزنید!

نویسنده: دکتر حسین طباطبایی متخصص پوست و مو

بسیاری از مردم تصور می نمایند که روغن ها، شامپوها و برخی داروهای گیاهی می توانند سبب تقویت موها شوند. از آن نمونه، می توان به مخلوط نخود خام و زرده تخم مرغ، شامپوحنا، شامپوسیر، صابون های خرچنگ و انواع شامپوهای ویتامینه اشاره نمود. ولی آیا واقعا اینها، راه چاره های مناسب و قابل اعتمادی است؟

در گذشته، مردم برای درمان ضایعه های پوستی از داروهای گیاهی استفاده می کردند. با توسعه و پیشرفت دانش پزشکی در زمینه پوست و مو، محصول های استاندارد و تاییدشده به وسیله مراجع ذی صلاح بهداشتی وارد بازار شدند که عمدتا مواد اولیه آنها از همان گیاه های دارویی بود، با این تفاوت که مواد ناخالص و مضر آن را جدا و عصاره گیاهی موثر را وارد محصول هایی نموده و تغییرهایی در ماده موثر گیاهی ایجاد کردند تا عوارض جانبی آن را به حداقل برسانند. مطالعه ها نشان داده اینکه برخی مردم خصوصا بدون تجویز پزشک از این گونه داروهای گیاهی- که در عطاری ها فروخته می شود- استفاده می نمایند، علاوه بر ایجاد عوارض جانبی نامناسب، تاثیر روی پوست یا موی آن هم حداقل است. هرچند گاهی برای کسب عایدی از اسامی گیاهی (نه صفت گیاهی) برای محصول هایی استفاده می نمایند ولی بیشترا تاثیر بیشتری از محصول های مشابه که از آن اسامی استفاده ننموده اند، ندارند. استفاده از اسامی حنا، سیر، بابونه و... بیشترا برای فروش بیشتر است.

عمدتا این محصول ها با مرطوب کردن موها، باعث طراوت و نرمی موها می شوند تا به آسانی شانه شوند، یعنی همان اثری که نرم نماینده های مو دارند. استفاده از برخی موادغذایی که مصرف خوراکی آنها مفید است روی موهای سر یا پوست صورت بدون تاثیر است. موادی مانند زرده تخم مرغ، قرص ضدبارداری یا خاویار ماهی و... به جز کثیف کردن موها هیچ ارزش علمی ندارند.

کرم ها، صابون یا شامپوهای مورد ادعا که از خاویار، خرچنگ یا اسامی دیگر استفاده می شوند هم هیچ گونه مزیتی بر محصول های مشابه فاقد این نام ها ندارند و بیشتر اینها محصول هایی معمولی هستند که از این اسامی به نام نام استفاده نموده اند، نه این که صفت آن نام را دارا باشند.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1786

به "به موهایتان زرده تخم مرغ نزنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به موهایتان زرده تخم مرغ نزنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید