ایران جزو کشورهای پرمصرف گاز و برق

به گزارش مجله پیکورو، عضو شورای شهر تهران گفت: ایران جزو 10 کشور پرمصرف گاز و 20 کشور پرمصرف برق در دنیا است و در فهرست کشورهای آلاینده و تولیدکننده گازهای گلخانه ای قرار گرفته است.

ایران جزو کشورهای پرمصرف گاز و برق

به گزارش خبرنگاران از فارس، سیدآرش حسینی میلانی رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران در میزگرد تخصصی آنالیز شرایط آلودگی هوای تهران اظهارداشت: 17 تا 20 دستگاه متولی آلودگی هوا هستند ولی یک متولی و مسئول برای نظارت و رصد اقدامات وجود ندارد.

وی گفت: ایران جزو 10 کشور پرمصرف گاز و 20 کشور پرمصرف برق در دنیا است و در فهرست کشورهای آلاینده و تولیدنماینده گازهای گلخانه ای قرار گرفته است.

حسینی میلانی با تأکید بر اینکه ظرفیت تهویه طبیعی تهران به عنوان دارایی با ارزش و حائز اهمیت محیط زیستی، مغفول مانده است و تأثیرگذاری جریان هوا و کوه ها و روددره های این کلان شهر بر شرایط آب و هوایی و آلودگی هوای آن می بایست مورد توجه قرار گیرد، اضافه کرد: توچال با حدود 3500 هکتار فضای سبز، تهویه طبیعی و ریه تنفسی پایتخت محسوب می گردد و هر نوع تخریبی در آن، اثرات منفی و مخربی بر آینده شهر و شهروندان آن برجای خواهد داشت.

حسین شهیدزاده، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در این میزگرد با اعلام اینکه استفاده از فیلتر دوده در خروجی اگزوز خودروها می تواند تا 99 درصد آلودگی هوای آنها را کاهش دهد، اظهار کرد: موتورسیکلت های کاربراتوری اغلب فرسوده اند و چند برابر خودروها آلایندگی دارند.

وی با تأکید بر اینکه قبل از نوسانات مالی، قیمت هر دستگاه موتورسیکلت انژکتوری 12 میلیون تومان بود که 8 و نیم میلیون تومان آن در قالب وام بدون بهره از سوی شهرداری تهران پرداخت می شد، توضیح داد: 500 هزار تومان، پرداختی بابت اسقاط هر دستگاه موتورسیکلت فرسوده بود و 3 میلیون تومان باقی مانده نیز قسط بندی می شد، توضیح داد: با تغییرات مالی، قیمت موتورسیکلت انژکتوری به 28 میلیون تومان و موتورسیکلت فرسوده، حداقل به 6 میلیون تومان رسیده است.

وی از تغییر روش محاسبه نوسازی موتورسیکلت های آلاینده اطلاع داد و اعلام کرد: با روش جدید، میزان وام را به حداقل 75 درصد قیمت روز موتورسیکلت های انژکتوری افزایش داده خواهد شد و در مرحله نخست، موتورسیکلت هایی که وسیله امرار معاش مالکان آنها هستند، نوسازی می شوند.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در این نشست با اشاره به اینکه قرار بود بارگذاری ها در پایتخت کنترل گردد اما در طرح تفصیلی سال 85 این مهم محقق نشد، اظهار کرد: ظرفیت اکولوژیک تهران، توان و محدوده مشخصی دارد و بارگذاری ها بیش از توان این کلان شهر است که دیگر تحمل جمعیت بیشتری را ندارد.

شینا انصاری با بیان اینکه دستگاه های ذی مدخل در قانون هوای پاک باید در چارچوب این قانون حرکت نموده و به آیین نامه های آن عمل نمایند، توضیح داد: متأسفانه در سال های اخیر، خارج از مصوبه ممنوعیت احداث صنایع در اطراف تهران، 7 شهرک صنعتی، 5 منطقه ویژه مالی و 46 واحد خودرویی در شرق، جنوب و جنوب غرب پایتخت بارگذاری شده که بیش از ظرفیت این کلان شهر هستند و مسائل و مسائل محیط زیستی فراوانی را ایجاد نموده اند.

میقات حبیبیان، رئیس انجمن علمی هوای پاک و عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در این میزگرد با تأکید بر اینکه برای مقابله با آلودگی هوا باید حس تعلق و مسئولیت پذیری و سرمایه اجتماعی را ارتقاء داد، اعلام کرد: به بخش هایی از قانون هوای پاک عمل نشده و بخش هایی از آن هم نیارمند تغییرات است و از این رو، بازنگری برنامه پایش و پیگیری قانون هوای پاک برای کنترل و کاهش آلودگی هوای تهران الزامی است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1440

به "ایران جزو کشورهای پرمصرف گاز و برق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران جزو کشورهای پرمصرف گاز و برق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید