انشا در خصوص چهارشنبه سوری

به گزارش مجله پیکورو، انشا درباره چهارشنبه سوری به گونه های مختلف و با ریزموضوعات متفاوت نوشته می گردد و به جنبه های مختلف این جشن باستانی اشاره می نماید. انشا در خصوص خطرات چهارشنبه سوری و انشا چهارشنبه سوری در ایران باستان را در خبرنگاران بخوانید.

انشا در خصوص چهارشنبه سوری

وقتی می خواهید درباره چهارشنبه سوری انشا بنویسید، در قدم اول باید توجه کنید که قصد دارید از چه زاویه ای به آن نگاه کنید. ممکن است انشای شما درباره سنت های چهارشنبه سوری و یا تاریخچه چهارشنبه سوری باشد؛ اما اگر دوست دارید به چهارشنبه سوری در زمانه خودمان بپردازید، یکی از اولین موضوعاتی که به ذهن می رسد، خطراتی است که افراد جامعه بخصوص نوجوانان را در چهارشنبه آخر سال تهدید می نماید. در مرحله بعد با درنظر دریافت ساختار یک انشای منسجم شامل مقدمه، بدنه اصلی و نتیجه گیری انشای خود را بنویسید. در مطلب حاضر انشا درباره چهارشنبه سوری از دو زاویه مختلف برای شما نوشته ایم.

انشا در خصوص خطرات چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری در غروب آخرین سه شنبه و شب آخرین چهارشنبه سال برگزار می گردد. در روزهای قبل از آن و حتی از یکی دو ماه قبل بسیاری از افراد برای این جشن آماده می شوند. آماده شدن هایی که گاهی بسیار خطرناک است و خطرات و آسیب های جبران ناشدنی به دنبال دارد.

در ایران باستان چهارشنبه سوری با آتش پیوند زده شده است و در زمان حاضر آتش را با ترقه و مواد منفجره کوچک می شناسند، به همین دلیل چهارشنبه سوری به جای جشن تبدیل به مراسمی پر از خطر شده است.

اولین خطر برای نوجوانان است. آنها مواد منفجره را بدون آنکه از خطر آن مطلع باشند، در دست می گیرند. در بسیاری از موارد یک بی احتیاطی و رعایت نکردن مسائل ایمنی باعث از دست دادن چشم، دست، پا و... شده است و در مواردی حتی شخص جان خود را از دست می دهد.

خطر دیگر متوجه اطرافیان فرد است. یعنی کسانی که برای تماشا و لذت بردن از آتش بازی با ترقه دور فرد جمع شده اند. هرچه مواد منفجره بیشتر و از انواع قوی تر باشند، شعاع بیشتری را درگیر انفجار می نمایند.

فقط کسانی که از آتش بازی لذت می برند، درگیر این خطرات نمی شوند. برخی افراد بدون آنکه به این مراسم تمایل داشته باشند قربانی چهارشنبه سوری می گردند، حتی اگر در خانه خود باشند. به عنوان مثال زن باردار یا پیرمرد و پیرزنی که قلب ضعیفی دارند، ممکن است بر اثر سر و صدای ایجاد شده از انفجارات کوچک دچار حمله عصبی و شوک شده و سلامتی شان به خطر بیفتد. برخی بچه ها از صداهای این انفجارات دچار ترس و وحشت می شوند.

در مرحله بعد نکته قابل تأمل این است که همه افراد مصدوم احتیاج به مراقبت ویژه دارند؛ آتش نشانی، بیمارستان ها، اورژانس ها و آمبولانس ها در این شب حالت آماده باش دارند و یکی دیگر از خطرات شب چهارشنبه سوری هزینه های زیادی است که به قسمت پزشکی و مدیریت بحران کشور وارد می گردد.

یکی از خطرات دیگر این است که هرساله بسیاری از منابع مالی ایران بر اثر قاچاق مواد و خرید و فروش ترقه و وسایل آتش بازی به کشورهای دیگر مانند چین می رود و وقتی جوانان کشور ما از شرایط بد مالی و بیکاری گلایه دارند، این نیز از خطرات چهارشنبه سوری است.

نکته جالب اینجاست که خود چهارشنبه سوری به شکل سنتی آن و به تنهایی خطری ندارد و این تبعات وارداتی آن یعنی ترقه و مواد محترقه هستند که این جشن باستانی را خطرناک نموده است.

نتیجه می گیریم که تشخیص اینکه با وجود این همه خطر به استقبال هیجانات چهارشنبه سوری برویم یا نه، برعهده خود نوجوانان است و مشاهده می کنیم که در سال های اخیر تلفات چهارشنبه سوری کاسته شده است.

انشا چهارشنبه سوری در ایران باستان

تاریخ ایران باستان پر از جشن هایی است که همگی بر پایه دید و نگاه پیشینیان، دارای فلسفه و جوهری وجودی هستند. این جشن ها تعداد بسیار زیادی داشته اند ولی امروزه تنها جشن سوری، معروف به چهارشنبه سوری برایمان به یادگار مانده است. سوری به معنی سرخی است و اشاره به سرخی آتشی دارد که در این روز می افروخته اند.

روشن کردن آتش به طور کنایه راه یافتن روشنی معرفت در دل و روح است که آثار اهریمنی و نامبارکی را از بین می برد، یک رشته جشن های آریایی با جشن های آتش است. جشن هایی مانند جشن های سده، آذرگان در نهم آذر، شهریورگان، جشن گجرسی و... که با همین منظور، در آنها آتش می افروزند.

دلیل اینکه در چهارشنبه سوری آتش روشن می گردد این است که آتش نزد ایرانیان نماد روشنی، پاکی، طراوت، سازندگی، زندگی، تندرستی و در انتها بارزترین نماد خداوند در روی زمین است. بیماری ها، زشتی ها، بدی ها و همه آفات در عرصه تاریکی و ظلمت جای دارند و به همین علت اهریمن مظهر تیرگی و صندلی او تاریکی است.

علاوه بر این از قدیم الایام تا آنجا که تاریخ نشان می دهد، بشر برای آتش اهمیت خاصی قایل بوده و پیشرفت قسمت مهمی از زندگی خود را مدیون وجود این عنصر مفید دانسته است.

چهارشنبه سوری در فرهنگ پارسی به عنوان مقدمه و پیش درآمد عید نوروز نیز شناخته شده است که همیشه در طول تاریخ، قبل از فرا رسیدن سال نو و تحویل نوروز برپا می شده و هنوز هم در بین اقوام و شهروندان ایرانی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

چهارشنبه پیشوندی است که بعد از اسلام و بر اثر اختلاط فرهنگی با اعراب (که چهارشنبه را نحس می دانستند) به جشن سوری اضافه شد، وگرنه تا قبل از اسلام جشن سوری در روز خاصی برگزار نمی شد و معمولاً در اواخر زمستان و بنابرقولی بیست و پنجم اسفند در حالی که زمین درحال گرم شدن بود انجام می شد.

در هرصورت برپا کردن جشن های باستانی در صورتی که به همان نشاط سابق و مبدأ پیدایش انجام گیرد، زیبایی خود را دارد وگرنه یک جشن تحریف شده، به نظر منطقی نمی رسد.

انشاهایی که خواندید صرفاً برای ایده دریافت شما دانش آموزان عزیز نوشته شده بودند، از آنها ایده بگیرید و خودتان انشاهای قشنگ تری بنویسید. انشاهای خوبتان را برای ما بفرستید تا با نام خودتان در خبرنگاران منتشر کنیم.

گروه فرهنگ و هنر خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1415

به "انشا در خصوص چهارشنبه سوری" امتیاز دهید

10 کاربر به "انشا در خصوص چهارشنبه سوری" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انشا در خصوص چهارشنبه سوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید