امکان افزایش یارانه نقدی تا 500 هزار تومان

به گزارش مجله پیکورو، خبرنگاران: معاون مالی رئیس جمهور چندی پیش از افزایش دو برابری یارانه ها از اول دی ماه طبق دستور آقای رئیسی خبر داده است. یارانه معیشتی دی ماه بدون تغییر واریز شد. آیا قرار است یارانه نقدی دی ماه با دو برابر افزایش به حساب مردم واریز گردد؟

امکان افزایش یارانه نقدی تا 500 هزار تومان

یارانه یکی از بحث های مهم این روزها است. طبق گفته بعضی از مسئولین قرار است مقدار یارانه نقدی و معیشتی پس از سال ها پرداخت، افزایش یابد. بحث حذف ارز 4200 تومانی نیز این مساله را پررنگ تر می کند که پس از آن کالاهای اساسی گران می شود و ضروری است به همان تناسب یارانه ها نیز افزایش یابد. محسن رضایی چندی پیش در مصاحبه اختصاصی با صدا و سیما گفت: طبق لایحه بودجه قرار بود یارانه ها را برای سال آینده دو برابر کنیم، اما آقای رئیس جمهور تاکید نمود که افزایش یارانه ها برای سه ماه به جای مانده سال نیز اعمال شود. یعنی طبق گفته رضایی قرار است که یارانه ها در ماه های خاتمهی سال دی ، بهمن و اسفند ماه با افزایش دو برابری روبرو شود.

به گزارش خبرنگاران، بر اساس اخبار واصله هفته گذشته نمایندگان مجلس در اصلاحیه ای که به لایحه بودجه 1400 وارد نموده اند، مقدار 66 هزار میلیارد تومان را که پیش از این مربوط به صندوق توسعه و پیشرفت بود، به جداول تبصره 14 قانون بودجه (تبصره هدفمندی یارانه ها) به منظور اعطای یارانه به مردم در قبال حذف ارز 4200 اضافه نموده اند.

این مقدار برابر با اعطای یارانه حدوداً 100 هزار تومانی به 6 دهک اول معادل 65 میلیون نفر است و اضافه کردن آن به جداول قانون بودجه به معنای اعطای قطعی یارانه به مردم در طول سال است. گفتنی است در لایحه اعطایی دولت به مجلس علی رغم حذف ارز 4200، یارانه ای برای مردم در نظر گرفته نشده بود.

در همین رابطه محسن امینی، کارشناس مالی گفت: یک نکته بسیار مهم این است که دولت به تمام مردمی که تا به امروز یارانه می گرفتند یارانه را بدهد. یعنی به دهک 7، 8 و 9 هم باید یارانه حداقل 130 هزار تومانی تعلق بگیرد تا قدرت خرید جبران شود.

وی اضافه نمود: مبنای منابع تبصره 14 این بود که نصف درآمدهای آن به مردم برسد ولی اکنون این مقدار به زیر 15 درصد رسیده و دولت باید با برگرداندن منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها معیشت خانوار را تقویت کند.

این کارشناس مالی با بیان اینکه تحریک تقاضا می تواند منجر به تحریک عرضه و خروج اقتصاد از رکود شود، اضافه نمود: در بودجه آینده منابع خوبی به تبصره 14 اضافه می شود و مصارف اضافی هم که آمده و دولت می تواند از بودجه خودش برای آن ها هزینه کند، باید از این جدول حذف شود.

امینی گفت: فقط با منابع حاصل از ارز 4200 می توان یارانه 250 هزار تومانی و با اصلاح تبصره 14 این مقدار می تواند به 500 هزار تومان برای همه مردم و یا در حالت حداقلی به دهک های پایین برسد.

وی در خاتمه تأکید کرد: دولت با حذف ارز 4200 مقدار حداقل 240 هزار میلیارد تومان منابع به دست می آورد که با محاسبه یارانه فعلی نهایتاً 80 هزار میلیارد تومان آن به طور مستقیم به مردم برمی شود که قطعاً باید این مبلغ افزایش یابد./مهر

منبع: رکنا
انتشار: 7 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1401 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 2006

به "امکان افزایش یارانه نقدی تا 500 هزار تومان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان افزایش یارانه نقدی تا 500 هزار تومان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید