از گربه های سیاه هند تا مردان قورباغه ای ارتش اندونزی

به گزارش پیکورو، خبرنگاران: نیروهای ویژه بسیاری در جهان وجود دارند که با وجود نداشتن شهرت جهانی و پوشش آنچنانی رسانه ای و تبلیغاتی از جمله یگان های بسیار توانا در اجرای عملیات های ویژه به حساب می آیند.

از گربه های سیاه هند تا مردان قورباغه ای ارتش اندونزی

برای دیدن زیباترین جزیره اندونزی با تور بالی همراه شوید.

به گزارش گروه رسانه ها خبرنگاران، امروزه اکثر کشورهای دنیا دارای نیروهای ویژه در ساختار نیروهای مسلح خود هستند که عملیات هایی مثل رهایی گروگان، شناسایی در پشت خطوط دشمن، محافظت از شخصیت ها و عملیات های جستجو و نجات را به انجام می رساند. امروزه در دنیا یگان هایی مثل SAS انگلستان، گروه آلفای روسیه، دلتا فورس در آمریکا یا کلاه سبزها و صابرین ایرانی از جمله یگان هایی با شهرت خاص به حساب می آیند. در این میان نیروهای ویژه دیگری هم وجود دارند که با وجود نداشتن شهرت دنیای از جمله یگان های بسیار توانا در اجرای عملیات های ویژه به حساب می آیند. در ادامه با 5 یگان ویژه ناشناخته آشنا خواهیم شد.

JW GROM

قدمت نیروهای ویژه امروزی در ارتش لهستان به زمان جنگ دنیای دوم برمی گردد. در جریان اشغال این کشور توسط آلمان نازی گروهی از نیروهای لهستان یگانی را برای انجام عملیات های ویژه در لهستان اشغالی تشکیل دادند که با عنوان Cichociemni را تشکیل دادند. با انتها جنگ دوم دنیای و ورود ارتش سرخ به لهستان اعضای این یگان عمدتا از این کشور خارج شده و یا در این کشور بدون اشاره ای به خدمات خود در زمان جنگ به زندگی پرداختند.

در سال 1990 و با بالا دریافت مسائل در پیمان ورشو، لهستانی ها به دنبال یک یگان ویژه با توان عملیات در عمق خاک دشمن رفتند. یگان جدید که JW GROM نام گرفت به سرعت سازمان یافته و تا به امروز در عملیات های زیادی شرکت داشته است.

استعداد انسانی این یگان در حدود 500 نفر است و عملیات های مختلف ویژه مثل رهایی گروگان، عملیات در عمق خاک دشمن و یا حفاظت از اشخاص مهم را انجام می دهد. این یگان ارتش لهستان تا به امروز در عملیاتهایی به منظور دستگیری جنایت کاران جنگی صرب، عملیات در عراق و افغانستان، حفاظت از شهروندان این کشور و مسابقات فوتبال یورو 2012 و عملیات در کشور هاییتی از جمله عملیات های صورت گرفته توسط این یگان است. عمده سلاح های مورد استفاده توسط این یگان ساخت اروپای غربی و آمریکا است.

JW GROM امروزه به صورت منظم با یگان های عملیات ویژه از کشورهایی مثل آمریکا، انگلستان، آلمان و فرانسه در حال تمرین است و در سازمان ناتو به عنوان یکی از بهترین یگان های عملیات ویژه شناخته می گردد. شعار این یگان: افتخار و قدرت برای سرزمین پدری است.

SASR

هنگ خدمات ویژه هوایی یگان عملیات ویژه ارتش استرالیا است که به صورت کامل بر اساس یگان SAS انگلستان شبیه سازی شده است. این یگان از سال 1957 میلادی تا به امروز فعال است و جنگ ویتنام، جنگ عراق، درگیری در تیمور شرقی و درگیری با داعش از جمله نبردهایی بوده است که این یگان در آن شرکت نموده است.

پرش با چتر از ارتفاع بالا، عملیات ضد تروریستی، حفاظت از اشخاص مهم، رهایی گروگان و مقابله با تهدیدات هسته ای، بیولوژیک و شیمیایی از جمله تخصص های این گروه استرالیایی است.

استعداد این یگان استرالیایی به مانند SAS استرالیا یک هنگ است و نکته جالب تر این که حتی آرم این یگان، نحوه تمرین ها و گزینش و حتی شعار این یگان نیز از یگان ویژه ارتش انگلستان یعنی SAS کپی شده است.

این یگان عمده تمرینات مشترک خود را با واحدهای عملیات ویژه انگلستان و آمریکا انجام داده و در حوزه تسلیحات هم به طور کامل از سلاح های غربی بهره می برد. سلاح های مختلفی مثل گلوک اتریشی، ام 4 آمریکایی، اچ کا 417 آلمانی و همچنین خودروهای تاکتیکی لندرور انگلیسی از جمله تجهیزات این گروه ویژه است.

گارد امنیت ملی هند

نیروهای مسلح هندوستان در شاخه های زمینی، دریایی و هوایی دارای نیروهای ویژه است، اما یکی از معروفترین یگان های عملیات ویژه کشور هند گارد امنیت ملی هند متعلق به وزارت کشور هندوستان ملقب به گربه های سیاه است.

این یگان در سال 1984 میلادی و پس از ترور ایندیرا گاندی نخست وزیر هندوستان تشکیل شد. این یگان از آن موقع تا به امروز عملیات های مختلف ضد تروریستی و رهایی گروگان را در سرتاسر شبه قاره هند به انجام رسانده است که می توان به نوعی معروف ترین آن را مقابله با حملات تروریستی در شهر بمبئی در سال 2008 میلادی دانست.

این یگان به صورت خاص برای عملیات های امنیت داخلی یعنی مبارزه با تروریسم و همچنین حفاظت از شخصیت های مهم داخلی و خارجی آموزش دیده است و در طول حیات خود تا به امروز موارد زیادی از عملیات های تروریستی در خاک هند را خنثی نموده است که همانگونه که اشاره شد عملیات ضد تروریستی در بمبئی در سال 2008 اوج عملکرد این گروه به حساب می آمد. این گروه در جریان آن درگیری پیروز شد تا 9 تروریست را از بین برده و 600 گروگان در هتل مربوط به درگیری را نجات دهند. دو تن از اعضای این گروه نیز در درگیری کشته شدند.

این گروه از سلاح هایی مثل AKM روسی، گلوک اتریشی و یا تک تیرانداز SP66 ساخت ماوزر آلمان و یا سلاح های ساخت SIG سوئیس بهره می برد. مرکز این گروه در شهر دهلی قرار داشته و حدودا 7500 نفر نیرو در اختیار دارد.

AFEUR

کلمبیا یکی از کشورهایی به شمار می آید که عملیات های تروریستی، آدم ربایی و قاچاق مواد مخدر تبدیل به بخشی از زندگی روزمره مردم شده است. یگان اصلی ارتش کلمبیا برای مبارزه با این تهدیدات گروه AFEUR می باشد. این یگان که از ترکیب افراد نیروی زمینی و دریایی ارتش کلمبیا تشکیل شده است یکی از ورزیده ترین نیروها در عملیاتهای رهایی گروگان، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، مبارزه با گروه های تروریستی و حفاظت از شخصیت های مهم است.

این یگان که از سال 1985 میلادی تا به امروز در خدمت قرار گرفته است بیشتر در سایه ای از پنهان کاری فعالیت نموده و اطلاعات زیادی از عملیات های آن منتشر نمی گردد. اما آنچه که مسلم است بار اصلی مبارزه با گروه های سازمان یافته قاچاق و همچنین گروه های تروریستی در کلمبیا به عهده این یگان از ارتش کلمبیا است. در هنگام انتخاب اعضای این گروه آمادگی جسمانی و توان شلیک با دقت بالا از جمله نیازمندی ها برای پیوستن به این گروه خاص می باشد.

تاسیسات اصلی آموزشی این گروه در نزدیکی شهر بوگوتا، پایتخت کلمبیا قرار گرفته است . اعضای این گروه برای آموزش پیشرفته تر معمولا به آمریکا اعزام شده و تحت نظر کلاه سبزهای نیروی زمینی ارتش آمریکا آموزش می بینند.

KOPASKA

کشور اندونزی در جنوب شرقی آسیا از تعداد زیادی از جزیره های کوچک تشکیل شده و جغرافیای این کشور لزوم وجود یک نیروی دریایی نیرومند و همچنین یگان عملیات ویژه دریایی را بیش از پیش گوشزد می نماید. واحد عملیات ویژه KOPASKA متعلق به نیروی دریایی اندونزی واحدی از ارتش این کشور به حساب می آید که شدیدا از نیروی معروف SEALs نیروی دریایی آمریکا تاثیر پذیرفته و عمده تمرینات و تاکتیک های این نیرو از این واحد آمریکایی الگو برداری شده است.

معمولا از هر 300 نفری که برای عضویت در این یگان وارد دوره آموزشی می شوند نهایتا 25 الی 30 نفر پیروز به انتها رساندن دوره می شوند. به اعضای این گروه عملیاتهایی مثل تهاجم آبی- خاکی ، تخریب زیرآبی و عملیات ضد تروریسم آموزش داده می گردد. در بخش تسلیحاتی تنوع بسیار گسترده ای برای اعضای این تیم وجود دارد که در آن انواع سلاح های سبک ساخت روسیه، آمریکا، کشورهای اروپای غربی و چین دیده می گردد.

بر اساس اطلاعات موجود این گروه در حال حاضر دارای استعدادی در حدود 300 نفر است که در دو گروه در شرق و غرب کشور اندونزی مستقر شده اند. شعار یگان KOPASKA این است: هیچ مانعی که نتوان آن را شکست داد وجود ندارد

منبع:مشرق

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

منبع: تسنیم
انتشار: 15 مهر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 358

به "از گربه های سیاه هند تا مردان قورباغه ای ارتش اندونزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از گربه های سیاه هند تا مردان قورباغه ای ارتش اندونزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید