یاری های اولیه آسیب ران و لگن

به گزارش مجله پیکورو، جدی ترین آسیب استخوان ران، شکستگی است. جدی بودن این آسیب از آن جهت است که دو انتهای استخوان شکسته شده می توانند رگ های خونی اصلی را سوراخ نموده و خونریزی ایجاد نمایند و احتمال بروز شوک وجود دارد.

یاری های اولیه آسیب ران و لگن

یاری های اولیه آسیب ران و لگن

جدی ترین آسیب استخوان ران، شکستگی است. جدی بودن این آسیب از آن جهت است که دو انتهای استخوان شکسته شده می توانند رگ های خونی اصلی را سوراخ نموده و خونریزی ایجاد نمایند و احتمال بروز شوک وجود دارد.

شکستگی گردن استخوان ران در افراد مسن به ویژه زنان که استخوان هایشان با گذشت سن، کم تراکم تر و شنماینده شده اند، شایع است. ممکن است مصدوم مبتلا به شکستگی گردن استخوان ران، قادر باشد قبل از معین شدن شکستگی تا مدتی راه برود. جدی ترین نوع آسیب در مفصل لگن خاصره که البته شیوع بسیار کمی دارد، در رفتگی آن است.

روش کار

به مصدوم یاری کنید تا دراز بکشد. در صورت امکان، از یک امدادگر بخواهید که به آرامی، اندام آسیب دیده را ثابت کند و نگه دارد. ساق مصدوم را با ملایمت به حالت مستقیم درآورید. در صورت لزوم، مچ پا را تحت کشش قرار دهید تا به راست شدن اندام پایینی یاری کند. با مرکز اورژانس تماس بگیرید و آمبولانس درخواست کنید. اگر تصور می کنید که آمبولانس با تاخیر وارد خواهد شد، با ثابت کردن اندام مبتلا به اندام سالم، آن را بی حرکت کنید. اندام سالم را به آرامی در مجاورت اندام آسیب دیده قرار دهید. یک باند در محل مچ پا و انتهای پا و یکی هم در محل زانو بپیچید. دو باند هم در بالا و پایین محل شکستگی بپیچید. بالشتک های نرمی بین دو پا قرار دهید تا از مالش قسمت های استخوانی به یکدیگر پیشگیری گردد؛ سپس، باندها را در سمت سالم گره بزنید. گام های ممکن را برای درمان شوک در مصدوم طی کنید: با استفاده از پتو یا چند تکه لباس، مصدوم را از سرما محافظت کنید اما پاهای او را بالا نبرید.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1783

به "یاری های اولیه آسیب ران و لگن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاری های اولیه آسیب ران و لگن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید