نوروز پرسفری در پیش است

به گزارش مجله پیکورو، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده و گزارش های منتشر شده، نوروز پرسفری در پیش است.

نوروز پرسفری در پیش است

مقامات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ماههاست که از سونامی سفر صحبت می نمایند، چهار روز برپایی نمایشگاه گردشگری در تهران نیز بیشتر استانها را به این نتیجه رساند که در نوروز 1401 مسافران بیشتری به نسبت تعطیلات نوروز 1400 داشته باشند. با این وجود، هنوز اقدامی برای مدیریت سفرها آن هم در شرایط ناپایدار و هشدارآمیز اُمیکرون مشاهده نمی گردد که از سوی متولی پیش بینی شده یا در دستور کار باشد.

به نظر می رسد استانها با وجود تجربه نوروز 99 که به یکباره سفرها با تصمیم ستاد ملی کرونا لغو شد، از حالا هیچ پیش بینی یا مدیریت بحرانی برای نوروز 1401 با این پیش فرض که ممکن است با تشدید سویه تازه کرونا محدودیت ها دوباره بازگردانده گردد، ندارند و فعلا فقط مشغول فروش خدمات سفر هستند.

بیشتر استانهای شرکت نماینده در نمایشگاه گردشگری تهران در پاسخ به این سوال که اگر محدودیت های کرونا در آستانه تعطیلات نوروز بازگردانده گردد و مثل دوره های پیشین سفرهای جاده ای که حجم بیشتری از سفر ایرانی ها را به خود اختصاص می دهد، کنسل گردد و سایت های گردشگری بسته گردد، چه برنامه ای برای مدیریت مسافران وجود دارد یا امیدوارند این اتفاق نیافتد یا ترجیح می دهند تا ستاد کرونا درباره بازگرداندن محدودیت های سفر تصمیمی نگرفته است همچنان به کار خود ادامه دهند و خدمات سفر بفروشند شاید رکود اقتصاد گردشگری استانشان را بتوانند جبران نمایند.

از طرفی، رویکرد استان ها در نمایشگاه گردشگری تهران برای معرفی و تبلیغ ظرفیت هایشان که به روال هر سال سنتی و فارغ از نوآوری و خلاقیت بود، نشان میداد که برای مسافران بیشتر از ظرفیت استان در نوروز هیچ برنامه ریزی مشخصی از پیش ندارند؛ مثلا مسئولان غرفه استان ایلام درحالی که می گفتند پیش از نمایشگاه تمام ظرفیت اقامتی استان بواسطه تورها برای نوروز تکمیل شده است، اما همچنان درحال تبلیغ برای سفر به این استان بودند و از میل و تقاضای مردم برای مسافرت به ایلام سخن می گفتند، درحالیکه هیچ برنامه ریزی برای سرریز مسافر نداشتند. این شرایط در بیشتر استان های کشور مشهود است.

علاوه بر این، با وجود هشدارهایی که درباره آغاز پیک ششم کرونا در کشور داده شده است، اما در برنامه ریزی سفر از هم اکنون هیچ پیش بینی برای محدودیت های احتمالی صورت نگرفت که اگر مثل نوروز 99 به یکباره شرایط فوق العاده در کشور اعلام شد و ستاد کرونا برای محدودیت سفر در نوروز تصمیم گرفت، چه تدبیری داشته باشد تا مثل گذشته مسافر و تاسیسات گردشگری دوباره متضرر نشوند.

براساس مقاله نوروز پرسفری در پیش است باید بدانید که پس از گذشت دو سال درگیری با کرونا دیگر نمیتوان اعلام بی تجربگی یا غافلگیری کرد، با این حال، هنوز آنچنان که باید بین ستاد مدیریت کرونا و وزارت گردشگری هماهنگی دقیقی مشاهده نمی گردد و الگوی تعریف شده ای برای مدیریت سفر وجود ندارد، اگرچه در مقطعی به افرادی که دو دز کامل واکسن را تزریق نموده اند اجازه سفر بدون محدودیت داده شده است، اما دیده می گردد تاسیسات گردشگری یا بخشهای خدماتی سفر و حمل و نقل آنچنان به کنترل این موضوع متعهد نیستند یا با اغماض واکسن و تست مسافران را کنترل می نمایند.

از سوی دیگر، آنچنان که بعضی تاسیسات گردشگری گفته اند وزارت بهداشت نظارت دقیق، مستمر و پایداری در کنترل دستورالعمل های کرونا در این اماکن ندارد و شرایط بهداشت بعضی رستوران ها، بین راهی ها و اقامتگاه ها به نظارت دقیق تری احتیاج دارد، اگرچه معاونت گردشگری همیشه تاکید دارد تأسیاست گردشگری از جمله مراکزی هستند که دستورالعمل های ستاد کرونا را دقیق و کامل اجرا می نمایند.

علاوه بر این، از آنجا که نزدیک به 70درصد سفرها در ایران جاده ای انجام می گردد و کنترل شرایط اتوبوس ها، استراحتگاه ها و توقفگاه های بین راهی با وزارت راه است، این سوال مطرح است که دو ماه به جامانده تا نوروز این وزارتخانه چه تدبیری برای ایمن سازی این مراکز و وسایل نقلیه عمومی برای استفاده کم خطر مسافران دارد؟ معمولا بیشترین اعتراض ها در سفرهای جاده ای نیز به شرایط بهداشت مراکز بین راهی بویژه سرویس های بهداشتی مربوط می گردد، برای بهداشتی کردن این مراکز با توجه به دو سال تجربه رویارویی با کرونا برنامه ای وجود دارد؟

آیا کمپ های مسافرتی که مسئولیتشان با شهرداری ها است، آماده پذیرش مسافران در پیک ششم کرونا هستند؟ امکانات محدود آنها که اغلب هزینه قابل توجهی از مسافران بخاطر آن دریافت می گردد، تجهیز و آماده شده است؟

آیا بر روی مدارس که هر سال از پذیرش مسافران عمومی برحذر داشته می شوند، اما بعضی از آنها خلاف این دستور عمل می نمایند، نظارت بهداشتی می گردد و برای نوروز 1401 چه تصمیمی در این باره گرفته خواهد شد؟

ظرفیت محدود بازدید برای موزه ها و سایت های گردشگری در نوروز چگونه رعایت خواهد شد و نظارت بر آنها با توجه به نیروی محدود انسانی چگونه انجام می گردد؟ سرکشی از موزه ها نشان می دهد در ماههایی که این مراکز باز شده اند ظرفیت محدود بازدید در دوران کرونا به درستی رعایت نشده است، بطوریکه بعضی موزه ها در یک روز شاهد حضور یک هزار نفر بازدیدنماینده بوده اند.

ستاد مدیریت کرونا که هشدار پیک ششم کرونا را داد و در دوره های گذشته سفر را یکی از عوامل انتشار ویروس در کشور دانسته است، از حالا برای مدیریت سفر و اجماع با سایر دستگاه های ذی ربط برای جلوگیری از یک شرایط بحرانی دیگر، چه تدبیر و پیش بینی دارد؟ آیا قرار است در آخرین لحظات مسافران و تأسیسات گردشگری را که هزینه نموده اند و امکان بازگشت هزینه هایشان وجود ندارد یکبار دیگر غافلگیر کند؟ آیا قرار است مثل گذشته صورت مسأله را با محدود کردن سفر پاک کند یا تدبیر دیگری خواهد داشت؟

منبع: همگردی
انتشار: 5 فروردین 1401 بروزرسانی: 5 فروردین 1401 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1981

به "نوروز پرسفری در پیش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوروز پرسفری در پیش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید