معنی ضرب المثل فارسی؛ هنوز دو قورت و نیمش باقی است

به گزارش مجله پیکورو، ضرب المثل دو قورت و نیمش باقی است، از مفهوم و معنی بسیار بالایی برخوردار است و داستانی دارد که به زمان حضرت سلیمان (ع) باز می گردد و موضوع مربوط به مهمانی می گردد که حضرت سلیمان (ع) ترتیب می دهند و همه جانوران را در آن دعوت می نمایند. در خواندن این داستان با خبرنگاران همراه باشید.

معنی ضرب المثل فارسی؛ هنوز دو قورت و نیمش باقی است

تاریخچه ضرب المثل هنوز دو قورت و نیمش باقی است

حضرت سلیمان (ع) معجزات فراوانی داشته است که یکی از آن ها این بوده که خداوند به ایشان قدرتی عنایت فرموده بوده اند که می توانستند با تمام جانواران صحبت نمایند. روزی حضرت سلیمان (ع) مشغول راز و احتیاج با خداوند بودند، از پروردگار اجازه می گیرند همه جانوران را برای یک مهمانی دعوت نمایند. ناگهان فرشته وحی در مقابل حضرت فرود می آید و از طرف خدا بهایشان می گوید در یک وعده نمی توانی از همه جانوران پذیرایی کنید. حضرت سلیمان (ع) هم برای اینکه مهمانیش به خوبی برگزار گردد و کم و کاستی نداشته باشد، از تمام افرادی که به او خدمت می کردند خواست هر چیزی ضروری است تهیه نمایند تا مهمانی آبرومندانه برگذار گردد. ندیمه ها هم به فرمان حضرت مهمانان را برای دو هفته بعد در ساحل دریا دعوت کردند.

مهمانی فرا رسید و میوه ها و غذاهای بسیاری در آنجا وجود داشت. ندیمه ها در حال پذیرایی از جانوران بودند که نهنگی به خشکی آمد و از حضرت خواست تا از او هم پذیرایی نمایند.

خدمتکاران گوسفندی به او دادند، اما نهنگ سیر نشد و حضرت فرمودند او مهمان ما است و تا می توانید با میوه ها و غذاهایمان او را سیر کنید. سپس هر چی داشتند به نهنگ دادند، اما نتوانستند او را سیر نمایند.

یکی از ندیمه ها گفت تو در یک وعده چقدر غذا می خوری؟ نهنگ جواب داد که یک وعده غذایی من 3 قورت است و هر آنچه در این مهمانی خوردم، تنها نیم قورت از آن را تشکیل می دهد و اگر دو قورت و نیم دیگه را به من بدهید کاملا سیر می شوم. خدمتکاران نزد حضرت سلیمان رفتند و موضوع را با ایشان در میان گذاشتند و گفتند تمام خوراکیهایمان رو به اتمام است و هنوز همه مهمانانمان نیامده اند.

نبی خدا در فکر کرد چگونه این مشکل را رفع کند که ناگهان مورچه ای از کنارش رد شد و لب به سخن گگردد و گفت: من راهکار این مشکل را می دانم. پاهای ملخی را از بدنش جدا کنید و به دریا پرتاب کنید و به نهنگ بگویید که دو قورت و نیمش را آبگوشت میل کند.

از آن دوران اگر شخصی از روی محبت و انسانیت به کسی خدمت کند و او از این محبت سوءاستفاده کند، ضرب المثل زیر را برایش بکار می برند:

هنوز دو قورت و نیمش هم باقی است .

منبع: کجارو / kanoon.ir / koodakan.org / vista.ir
انتشار: 5 خرداد 1401 بروزرسانی: 5 خرداد 1401 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 2027

به "معنی ضرب المثل فارسی؛ هنوز دو قورت و نیمش باقی است" امتیاز دهید

1 کاربر به "معنی ضرب المثل فارسی؛ هنوز دو قورت و نیمش باقی است" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معنی ضرب المثل فارسی؛ هنوز دو قورت و نیمش باقی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید