محله های خوش نشین مرکز کجاست؟

به گزارش مجله پیکورو، شاید باورش دشوارباشد اما بعضی محله های شمالی تهران که در گذشته بخشی از روستاهای شمیران به شمار می رفتند، پیشینه ای مفصل تر از تهران دوره قاجار و صفویه دارند. برآورد ها زندگی در این منطقه را با تمدن کشف شده در تپه های قیطریه و دروس گره می زند.

محله های خوش نشین مرکز کجاست؟

خبرنگاران - رضانیکنام : جنوبی ترین روستاهای قصران خارج محله های دروس و زرگنده و قلهک و ونک بودند که نامشان همیشه در بین 33 پارچه آبادی پر رونق شمیران به چشم می خورد. نخستین نشانه های زندگی در این محله ها به بیش از 3 هزار سال پیش برمی شود. دهه چهل خوشیدی بود که اکتشافات باستانی در تپه های قیطریه، پیشینه ذهنی تمدن بشر در تهران را دستخوش تحول کرد. همان سال بود که در محدوده دروس هم اشیاء مشابهی پیدا شد و بر این حدس ها مهر تأیید زد. اشیاء باستانی کشف شده در تپه های شمالی تهران در محدوده شمیران، این روزها در موزه ملی ایران باستان و دیگر موزه های دوران باستان کشور به چشم می خورد.

قصه های خواندنی تهران را اینجا ببینید

حضور درباریان و رجال و اعیان تهران در شمیران

مرحومعبدالله انوار محقق، مترجم، نسخه شناس و تهران پژوه درباره وقایع تاریخی این محله چنین گفته است:سفارت انگلیس در قلهک، سفارت روس در زرگنده و سفارت ترکیه و آلمان در پل رومی، باغ های ییلاقی دارند. قدیمی ترین ساختمان دوره قاجار شمیران، در باغ سفارت انگلیس وجود دارد. در تاریخ می خوانیم که محمد علیشاه در سفارت ییلاقی روس پناهنده و از سلطنت خلع و فرزندش احمدشاه جانشینش شد. در واقع یکی از مهم ترین دوران تحول تاریخ شمیران، وقتی بود که مظفرالدین شاه در پی پیدا کردن ییلاقی با آب و هوای خوب و سالم، به توصیه پزشکان دربار، دارآباد را برای اقامت انتخاب کرد. از همان زمان شاهد هجوم و حضور دربارین و رجال و اعیان تهران در شمیران بودیم. زمین های کشاورزی و باغ های زیادی در طی سالیان بعد به وسیله این افراد خریداری و تملک شد و در هرکدام از این باغ های چند هکتاری، عمارت های مختلفی ساخته شد.

وجود قنات های پرآب؛ باعث رونق زندگی ساکنان

استاد انوار در جای دیگری گفته است: علاوه بر محله هایی مثل قیطریه و دارآباد و چیذر و...، خوش نشینی اعیان خیلی زود به جنوب شمیران هم رسید و دروس و قلهک و زرگنده هم از بافت روستایی و پیشه کشاورزی، به روستاهایی ییلاقی برای اعیان تبدیل شدند. شغل مردم این منطقه ها هم به مرور تغییر کرد. افراد زیادی باغ و زمین های خود را به رجال و درباریان فروختند و خودشان در این باغ ها به سرایداری و رسیدگی به امور روزمره ساکنان باغ ها پرداختند.

این تهران پژوه با اشاره به اینکه در گذشته وجود نام هایی در پسوند خود لقب های فاخری مثل سلطنه را در پی می کشیدند، می افزاید:مستشاران و خارجی هایی را که به هر دلیلی پایشان به تهران باز می شد به این محدوده می کشاندند. برای همین هم خیلی زود باغ های ییلاقی سفارت خانه های مختلفی در شمیرانات به وسیله این مستشاران اختیار شد. یکی از مهم ترین نکاتی که زندگی در این منطقه را برای مردم در دویست سال گذشته مطلوب می کرد وجود قنات های پرآب و دسترسی راحت به آب شیرین در شمیران بود.

فراموش نکنیم که امروز با توسعه تهران و نیز همه ده های آن کشت و زرع را کنار گذاشته و به ساختمان های مسکونی یا برج های آسمان خراش تبدیل شده اند. با این حال هنوز تعداد قابل توجهی از قنات های پرآب شمیران هنوز زنده هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 خرداد 1402 بروزرسانی: 21 خرداد 1402 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 2236

به "محله های خوش نشین مرکز کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محله های خوش نشین مرکز کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید