روش های محبوب پشتیبان گیری از اطلاعات، برنامه ها و بازی ها در کامپیوترهای ویندوزی

به گزارش مجله پیکورو، یکی از بهترین روش های نگه داشتن کارایی یک کامپیوتر در اوج، پاک کردن و نصب مجددد ویندوز 10 به طور منظم است. یکی دو ساعت زمان صرف می کنید ولی کامپیوتر دوباره به قدرت اولیه خود برمی گردد.

روش های محبوب پشتیبان گیری از اطلاعات، برنامه ها و بازی ها در کامپیوترهای ویندوزی

البته، این کار همیشه آسان نیست و شما مجبور خواهید بود دوباره همه نرم افزارها را نصب کنید؛ داده های خود را بازگردانی کنید و تنظیمات مورد علاقه خودتان را روی ویندوز و کامپیوتر انجام دهید؛ جز اینکه یک نسخه پشتیبان تهیه کرده باشید و هر بار با نصب ونیدوز 10 آن را استفاده کنید.

وقتی یک نسخه پشتیبان از ویندوز 10 داشته باشید؛ همه کارها آسان می شود و نصب ویندوز واقعا بیشتر از یکی دو ساعت زمان نمی برد. بیایید با هم انواع روش های مناسب برای پشتیبان گیری از کامپیوترهای ویندوزی را بررسی کنیم؛ روش هایی که بازیابی نسخه پشتیبان در ویندوز 10 به آسانی انجام می شود.

در ابر زندگی کنید

یک روش ساده است. اگر اطلاعات شخصی مهم و حساس خود را روی سرویس های ابری (cloud) ذخیره و پشتیبان گیری کرده باشید؛ دیگر نیازی به بازگردانی هیچ اطلاعات شخصی روی ویندوز 10 جدید نصب شده ندارید. فقط باید ارتباط خود را با سرویس ابری که استفاده کردید؛ مجددا برقرار کنید یا برنامه های این سرویس ها را نصب کنید که باعث همگام سازی اطلاعات روی هارددیسک و فضای ابری شما می شود.

در عمل پشتیبان گیری یا ذخیره سازی اطلاعات روی فضای ابری به چه معنی است؟ شما به جای استفاده از درایوها و پوشه های درون ویندوز 10 برای ذخیره فایل ها، اسناد و تصاویر، شما هر چیزی را در سرویس ابری مانند گوگل درایو/دراپ باکس/مگا/وان درایو ذخیره می کنید.

شما می توانید از ابتدا فایل ها و اسناد حساس خود را در فضای ابری ساخته و عملیات های خود را روی آن ها انجام دهید یا اینکه پیش از پاک سازی و نصب مجدد ویندوز 10، به صورت دوره ای از همه اطلاعات خود یک نسخه پشتیبان روی فضای ابری بسازید. در این روش، باید مواظب باشید تا همه اطلاعات و فایل ها، از جمله اطلاعات درون پوشه های اختصاصی و دسکتاپ ویندوز 10 را هم به سرویس ابری خود منتقل کنید.

یک روش دیگر، راست کلیک روی پوشه ها و تغییر مکان ذخیره سازی آن ها از طریق گزینه Properties است. همین طور، می توانید این پوشه ها را با ماوس گرفته و در پوشه متناظر ولی روی فضای ابری رها کنید.

پس از نصب مجدد ویندوز 10، دوباره باید لینک پوشه ها را تغییر دهید و به محل هارددیسک داخلی یا ویندوز 10 خود تغییر دهید. اگر تغییراتی روی فایل ها و پوشه های درون فضای ابری دادید؛ باید مطمئن شوید این تغییرات روی نسخه دسکتاپ هم اعمال شده است. برنامه هایی برای مقایسه و همگام سازی پوشه ها در فضای ابری و دسکتاپ وجود دارد که می توانند تفاوت ها را یافته و از بین ببرند.

البته، همیشه در این جابه جایی ها و نصب مجدد ویندوز، پوشه هایی مانند AppData (شامل تنظیمات مرورگر وب، تاریخچه وب گردی و غیره) را از دست می دهید و قابل پشتیبان گیری نیستند.

از برنامه های پشتیبان گیری آنلاین دائمی استفاده کنید

در سال های اخیر، سیستم های پشتیبان گیری ابری قدرت و انعطاف پذیری زیادی داشتند و جایگزین برنامه های پشتیبان گیری آنلاین و همیشگی مانند Backblaze شدند.

اما اگر شما هنوز با دنیای کلاود ارتباط برقرار نکردید یا امکان پشتیبان گیری اطلاعات روی سرویس های ابری را ندارید و ترجیح می دهید از نرم افزارهای پشتیبان گیری آنلاین استفاده کنید؛ هر برنامه ای که می تواند به طور اتوماتیک از تمام پوشه های شما پشتیبان گیری کند را غنیمت بشمارید.

این برنامه ها قابل تنظیم و سفارشی سازی هستند. مثلا، می توانید از دانلود برخی پوشه ها و اطلاعات صرف نظر کنید یا سراغ بازگردانی بخش از اطلاعات نروید. همین طور، باید بدانید که این برنامه ها برای پشتیبان گیری از نرم افزارهای نصب شده روی ویندوز یا بازی ها نیستند.

داده های خود را مستقیما از File Explorer کپی کنید

یک روش ساده و نسبتا قدیمی ولی کاملا شخصی، کپی اطلاعات و پوشه های مهم از درون مرورگر فایل ویندوز به یک درایو یا هارددیسک اکسترنال است.

مثلا، من تمام اطلاعات شخصی خود را درون پوشه C:Users نگهداری می کنم. هر زمان که می خواهم از اطلاعاتم پشتیبان گیری کنم؛ این پوشه را گرفته و در درایو دیگری کپی می کنم. فرآیند کپی به اندازه یک شام خوردن طول می کشد. به این شکل دیگر نیازی نیست از ده ها پوشه غیرمهم نسخه پشتیبان بگیرم یا درگیر پشتیبان گیری های پیچیده شوم.

این روش آسان ترین نیست؛ به ویژه اینکه اگر به اندازه کافی فضای خالی روی هارددیسک کامپیوتر نداشته باشید و مجبور شوید یک هارددیسک اکسترنال به سیستم وصل کنید و اطلاعات مهم را روی آن ذخیره کرده و دوباره بازیابی کنید. در این روش نیازی به نصب نرم افزار خاصی نیست ولی می توانید با برنامه هایی مانند WizTree فضای خالی یک درایو را بررسی کنید یا با راست کلیک روی پوشه Users و Properties میزان حجم پوشه را تخمین زده و دنبال یک فضای خالی برای آن در درایوهای دیگر بکردید.

ساخت ایمیج دیسک با نرم افزارهای شخص ثالث

اپلیکیشن Macrium Reflect هم محبوب و هم رایگان است. این برنامه می تواند به آسانی یک کل یک درایو شما یک ایمیج یا کلون روی درایو دیگر بسازد. در این روش، یک نسخه پشتیبان یا ایمیج کامل از همه چیز روی یک درایو گرفته و پس از نصب ویندوز می توانید دوباره باز کرده و استفاده کنید.

این برنامه را نصب کنید و پیش از اینکه اقدام به پاک کرده ویندوز کامپیوتر خود کرده باشید؛ یک ایمیج کامل از درایو C یا درایو نصب ویندوز بگیرید. بهتر است از اطلاعات بسیار مهم خود یک نسخه هم روی سرویس ابری داشته باشید. ایمیج ساخته شده را روی درایو دیگری یا یک حافظه فلش و هارددیسک به طور موقت کپی کنید تا پس از نصب ویندوز 10 دوباره استفاده شود.

از برگه های مرورگر وب جداگانه پشتیبان گیری کنید

براساس مرورگر وبی که استفاده می کنید؛ باید از اطلاعات درون مرورگر خود از جمله بوک مارک ها روی فضای ابری پشتیبان گیری کنید.

اگر از یک اکانت گوگل و مرورگر کروم استفاده می کنید؛ گوگل به طور اتوماتیک یک نسخه از اطلاعات کروم شما را ذخیره کرده و پس از نصب ویندوز 10 می توانید دوباره آن ها را مشاهده کنید ولی در غیر این صورت باید پیش از پاک کردن ویندوز، با استفاده از نرم افزاری مانند OneTab تمام برگه های خود را باز کرده و یک فهرست از آن ها ساخت و اکسپورت کنید.

این فایل اکسپورت را می توانید روی ابر قرار دهید یا اینکه برای خودتان ایمیل کنید. روش دیگر این است روی یک حافظ فلش ذخیره کنید؛ چون حجم زیادی ندارد.

چگونه می توان برنامه ها و بازی ها را پس از نصب ویندوز 10 بازیابی کرد؟

فرض کنیم از همه اطلاعات خود پشتیبان گیری کردید و اکنون با یک خیال آسوده می خواهید ویندوز 10 را نصب کنید. وقتی ویندوز به طور کامل نصب شده و بالا آمد و همه چیز تازه و جدید بود؛ چند نکته مهم است که باید مدنظر داشته و بالافاصله انجام دهید:

1- به برخی سرویس ها و اکانت ها مانند گوگل لاگین کنید تا تنظیمات پیش فرض و اطلاعات مرورگر وب شما سریعا در دسترس قرار بگیرند. اگر روی مایکروسافت یک اکانت دارید؛ با لاگین به مایکروسافت می توانید تنظیمات و اطلاعات خود را دوباره داشته باشید.

2- شروع به کپی اطلاعات خود روی سیستم جدید کنید. پیشنهاد می کنیم ابتدا یک پوشه به نام Old PC بسازید و کل اطلاعات را آن جا قرار دهید. بعد به تدریج، اطلاعات و پوشه های مربوط به هر پروژه یا کار و حوزه دسته بندی خودتان را به مکان اصلی منتقل کنید. به یاد داشته باشید که داشتن دو یا چند پشتیبان از اطلاعات اصلا هزینه یا صدمه ای برای شما ندارد.

3- از ابزارهایی مانند Ninite یا Chocolatey برای بازنصب اپلیکیشن های اصلی خود استفاده کنید.

4- اگر از سرویس های بازی مانند Steam و Epic و Battle.net و غیره استفاده می کنید؛ شروع به نصب آن ها کنید ولی نیاز نیست دوباره از ابتدا بازی های دلخواه خود را روی آن ها بارگیری کنید. اگر آن ها را ذخیره کردید؛ نسخه پشتیبان خود را پیدا کرده و در مکان اصلی قرار دهید. سپس، باید بتوانید با استفاده از برنامه استریم بازی مربوطه، هر بازی را نصب کنید و نیازی به دانلود کامل دوباره بازی نیست. در این روش، فقط باید پرونده های جدید یا مکان جدید آن ها را تایید کنید و برخی به روزرسانی های جزئی انجام دهید.

5- سراغ سرویس های ایمیل، اکانت های آنلاین، سرویس های ابری، برنامه هایی مانند مدیر رمزعبورها و مشابه این ها بروید و تک تک به آن ها لاگین کنید و مشغول همگام سازی شوید.

منبع: یک پزشک
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1552

به "روش های محبوب پشتیبان گیری از اطلاعات، برنامه ها و بازی ها در کامپیوترهای ویندوزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های محبوب پشتیبان گیری از اطلاعات، برنامه ها و بازی ها در کامپیوترهای ویندوزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید