دولت ایران برای واردات برنج دلار 2500 تومانی می دهد، صادرکنندگان هندی نگران شدند

به گزارش پیکورو، خبرنگاران :منابع تجاری هند اعلام کردند دولت ایران برخلاف گذشته برای واردات برنج ارز 1260 تومانی در اختیار واردکنندگان قرار نمی دهد و این مسئله موجب کاهش واردت برنج باسماتی از هند خواهد شد.

دولت ایران برای واردات برنج دلار 2500 تومانی می دهد، صادرکنندگان هندی نگران شدند

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اینترنتی ایندیا تایمز، صادرات برنج باسماتی هند به ایران احتمالا سال جاری با کاهش قابل ملاحظه ای روبرو خواهد شد.

بر اساس این گزارش اطلاعات به دست آمده از منابع تجاری برنج هند نشان می دهد که وارد نمایندگان برنج در ایران باید با دلار 2300 تا 2500 تومانی برنج وارد نمایند. در حالی که تا یک هفته پیش با دلار 1260 تومانی برنج وارد می کردند.این مسئله به عنوان عاملی بازدارنده، موجب کاهش واردات برنج باسماتی از هند خواهد شد.

ایران یکی از اصلی ترین مقاصد صدور برنج باسماتی هند به شمار می رود. این کشور در سال اقتصادی 2012 حدود 1 میلیون و 173 هزار تن برنج باسماتی از هند وارد نموده است. این اقدام تاثیر قابل توجهی بر صادر نمایندگان برنج هند خواهد داشت و مشکلاتی را برای آنان به وجود خواهد آورد.

تا اکتبر سال جاری، هند 725 هزار تن برنج باسماتی به ایران صادر نموده است. همچنین تصمیم دولت ایران در محدود نمودن واردات بعضی کالاها از جمله گندم در کاهش واردات برنج ایران تاثیر داشته است.

جیندال، رئیس اتحادیه صادر نمایندگان برنج هند گفت ما آگاه شده ایم که ایران اقدام به طبقه بندی کالاهای وارداتی به نسبت اولویت آنها نموده است. بر اساس این طبقه بندی برنج در کالاهای رده دوم واقع شده است که وارد نمایندگان آن می توانند دلار تقریبا آزاد را با تخفیفی 2 درصدی تهیه نمایند. یعنی برنج با دلار 2300 تا 2500 تومانی وارد ایران می گردد.

ویجی ستیا، رئیس سابق اتحادیه صادرنمایندگان برنج هند نیز در این باره گفت: در صورتی که این موضوع صحت داشته باشد، ضربه سختی به صادر نمایندگان برنج باسماتی هند وارد خواهد شد. چرا باید ایرانیان برنج را با این قیمت بالا از ما بخرند. ما از این اقدام به شدت ضربه خواهیم دید.

جیندال اضافه نمود: سال جاری فراوری برنج باسماتی هند 8 تا 10 درصد کاهش خواهد یافت.

29

منبع: تسنیم
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 599

به "دولت ایران برای واردات برنج دلار 2500 تومانی می دهد، صادرکنندگان هندی نگران شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت ایران برای واردات برنج دلار 2500 تومانی می دهد، صادرکنندگان هندی نگران شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید