حملات تروریستی سورابایا؛ چرا داعش اندونزی را انتخاب کرد؟

به گزارش پیکورو، باوجود نابودی داعش به نظر می رسد این گروه تروریستی در شرق آسیا همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد.

حملات تروریستی سورابایا؛ چرا داعش اندونزی را انتخاب کرد؟

برای دیدن زیباترین جزیره اندونزی با تور بالی همراه شوید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از بی بی سی، اندونزی به عنوان پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان همیشه هدف مناسبی برای جذب نیرو در بین گروه های افراطی ازجمله گروه تروریستی داعش به شمار می رفت. داعش از همین کشور برای انجام حملات انتحاری در سالهای اخیر استفاده نموده است.

این کشور از سال 2015 به بعد درباره گسترش داعش در منطقه هشدار داده بود و یک سال بعد بود که چندین انفجار و تیراندازی در پایتخت این کشور علاوه بر کشته شدن 4 عامل حمله باعث مرگ 4 غیرنظامی دیگر شد. این اولین انفجاری بود که به گروه انشار الدوله، از گروه های زیرشاخه داعش مرتبط شد.

پس از این حملات بود که داعش سعی در گسترش نفوذ خود در جنوب شرق آسیا را داشت. این گروه از اتباع اندونزی برای تهدید دولت و پلیس استفاده کرد و از حامیانش خواست تا حملات بیشتری را علیه دولت انجام دهند. رئیس ارتش اندونزی هم در سال 2017 به شدت هشدار داد که داعش در هر استان این کشور نفوذ نموده است.

نسل جدید پیروان این گروه تروریستی با استفاده از اینترنت و فضای مجازی به داعش پیوستند و گروه دیگری از پیروان این گروه از اعضای جنبش های افراطی قدیمی در این کشور هستند. این نسل با محتاط خواندن بیش از حد نسل قبل از خود، بعدها به گروه های کوچکتر تجزیه شدند. نزدیک به 30 گروه اندونزیایی با داعش پیمان بسته اند و بعضی از آنها پیشتر از برنامه خود برای تاسیس یک کشور رسمی داعش در جنوب شرق آسیا خبر داده بودند.

گفته می گردد صدها نفر از اندونزی برای پیوستن به داعش راهی عراق و سوریه شده اند. هرچند داعش به صورت رسمی نابود شده اما فعالیتهایی توسط بعضی از بازمانده های این گروه در نقاط مختلف انجام می گردد.

بعد از حمله مرگبار القاعده در سال 2002 در بالی که منجر به کشته شدن 202 نفر شد مقامات این کشور سرکوب گروه های افراطی را در دستور کار قرار دادند. از آن موقع به بعد 800 شبه نظامی زندانی و بیش از 100 نفر از اعضای این گروه ها کشته شدند اما دولت در اصلاح آنها چندان موفقیت آمیز عمل ننموده است.

تازه ترین حمله تروریستی در این کشور که براثر حمله انتحاری به سه کلیسا در شهر سورابایای این کشور 11 نفر کشته شد، مرگبارترین حمله از سال 2005 به شمار می رود.

فهرست حملات تروریستی در اندونزی:

202 کشته در حمله بمبگذاری در بالی (سال 2002)

14 کشته در خودروی بمبگذاری شده در اطراف هتل ماریوت جاکارتا (سال 2003)

9 کشته و 180 زخمی در حمله خودروی بمبگذاری شده در اطراف سفارت استرالیا در جاکارتا (2004)

23 کشته در سه حمله انتحاری در بالی (2005)

9 کشته در دو بمبگذاری انتحاری در هتل های ماریوت و ریتز کارلتون در جاکارتا (2009)

7 کشته در حمله بمبگذاری در مرکز جاکارتار (2016)

کشته شدن 3 پلیس در بمبگذاری انتحاری جاکارتا (2017)

زخمی شدن چندین نفر در حمله با شمشیر به کلیسایی در اسلمان (2018)

کشته شدن 5 پلیس در درگیری با زندانیان افراطی (2018)

منبع: تسنیم
انتشار: 21 آبان 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 475

به "حملات تروریستی سورابایا؛ چرا داعش اندونزی را انتخاب کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حملات تروریستی سورابایا؛ چرا داعش اندونزی را انتخاب کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید