تصویری مجذوب کننده از شاهکار تلسکوپ فضایی هابل ، مهد کودکی برای ستارگان!

به گزارش مجله پیکورو، زندگی ستارگان تازه متولد شده طوفانی است، همانطور که تصویر زیر از اجرام هربیگ - هارو HH 1 و HH 2 از تلسکوپ فضایی هابل این موضوع را نشان می دهد.

تصویری مجذوب کننده از شاهکار تلسکوپ فضایی هابل ، مهد کودکی برای ستارگان!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از سایت ناسا، هر دو جرم در صورت فلکی شکارچی و در فاصله 1250 سال نوری از زمین قرار دارند. HH 1 ابر درخشان بالای ستاره درخشان در سمت راست بالای این تصویر و HH 2 ابر در پایین سمت چپ است.

در حالی که هر دو اجرام هربیگ - هارو قابل مشاهده هستند، منظومه ستاره ای جوان که مسئول ایجاد آنهاست، دور از دید کمین نموده و در ابرهای ضخیم غبار در مرکز این تصویر قنداق شده است. با این حال، خروج گاز از یکی از این ستاره ها از ابر تاریک مرکزی بیرون می آید و به صورت یک جت درخشان قابل مشاهده است.

ستاره شناسان زمانی فکر می کردند که ستاره درخشان بین آن جت و ابر HH 1 منبع این جت ها است، اما این یک ستاره دوگانه نامرتبط بوده که در همان نزدیکی شکل گرفته است.

بیشتر بخوانید:

  • صدایی ترسناک در کنار تصویری زیبا | این بار ستون های آفرینش را بشنوید!

اجرام هربیگ هارو توده های درخشانی هستند که در اطراف بعضی از ستاره های تازه متولد شده یافت می شوند. آنها زمانی تشکیل می شوند که فواره های گازی که از این ستارگان جوان به بیرون پرتاب می شوند با گاز و غبار اطراف با سرعت های فوق العاده بالا برخورد می نمایند. در سال 2002، مشاهدات هابل نشان داد که بخش هایی از HH 1 با سرعت بیش از یک میلیون و 440 هزار کیلومتر در ساعت حرکت می نمایند!

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مهر 1401 بروزرسانی: 30 مهر 1401 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 2136

به "تصویری مجذوب کننده از شاهکار تلسکوپ فضایی هابل ، مهد کودکی برای ستارگان!" امتیاز دهید

1 کاربر به "تصویری مجذوب کننده از شاهکار تلسکوپ فضایی هابل ، مهد کودکی برای ستارگان!" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویری مجذوب کننده از شاهکار تلسکوپ فضایی هابل ، مهد کودکی برای ستارگان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید