بیانیه مشترک وزیران امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه بعد از نشست ژنو

به گزارش پیکورو، وزیران خارجه ایران، روسیه و ترکیه به عنوان ضامنین فرمت آستانه، نشست سه جانبه ای را در 29 اکتبر 2019 در ژنو برگزار کردند و مشورت هایی را با گیر پدرسون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه انجام دادند.

بیانیه مشترک وزیران امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه بعد از نشست ژنو

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش خبرنگاران، این سه کشور بعد از خاتمه این نشست مشترک بیانیه ای را در 6 بند منتشر کردند که در متن این بیانیه آمده است:

وزرای خارجه:

1. بر تعهد مستحکم ضامنین آستانه نسبت به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه مجددا تصریح نموده و تاکید کردند که این أصول باید مورد احترام همه طرفها باشد. آنها اهتمام قوی خود برای مبارزه با تروریسم در کلیه اشکال و مظاهر و مقابله با دستورکارهای تجزیه طلبانه در سرزمین سوریه را تکرار کردند.

2. از تشکیل کمیته قانون اساسی و شروع بکار آن در ژنو در 30 اکتبر 2019 بعنوان نتیجه یاری موثر ضامنین آستانه و اجرای تصمیمات کنگره گفتگوی ملی سوریه در سوچی استقبال کردند و در این ارتباط از کوشش های نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در سوریه تقدیر کردند.

3. ضمن ابراز این اعتقاد که شروع بکار کمیته قانون اساسی تایید می نماید که راه چاره نظامی برای منازعه سوریه وجود ندارد، بر تعهد خویش مبنی بر پیشرفت فرایند سیاسی سوری- سوری پایدار و مداوم با تسهیل سازمان ملل در راستای قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل مجددا تصریح کردند.

4. اهتمام خویش در حمایت از کار کمیته قانون اساسی به وسیله تعامل مستمر با طرفهای سوری و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در سوریه به منظور اطمینان از کار موثر و پایدار آن را مورد تایید مجدد قرار دادند.

5. این دیدگاه را بیان کردند که کار کمیته قانون اساسی باید با احساس مصالحه و تعامل سازنده، بدون دخالت خارجی و تحمیل جدول های زمانبندی خارجی، با هدف رسیدن به توافق کلی اعضای آن که نتیجه کار بتواند گسترده ترین حمایت ممکن مردم سوریه را کسب کند، اداره گردد.

6. بر اهمیت فرایند حل و فصل گسترده تر در پیشبرد افزایش یاریهای انساندوستانه برای کلیه سوری ها در سراسر کشور بدون پیش شرط و تبعیض، تسهیل بازگشت امن و داوطلبانه آوارگان و اشخاص بی خانمان داخلی به مناطق اصلی زندگی اشان در سوریه و همچنین اطمینان و اعتماد سازی میان طرفهای سوری تاکید کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 آذر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 555

به "بیانیه مشترک وزیران امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه بعد از نشست ژنو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه مشترک وزیران امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه بعد از نشست ژنو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید