بروز علائم مشابه پارکینسون در تعدادی از بیماران کرونایی

به گزارش پیکورو، محققان در مواردی بسیار نادر مشاهده کردند علائم مشابه پارکینسون در تعداد کمی از افراد مبتلا به کووید 19 رخ داده است.

بروز علائم مشابه پارکینسون در تعدادی از بیماران کرونایی

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، به نقل از مدیکال نیوز تودی، این پدیده محققان را بر آن داشت تا به بررسی رابطه بین کووید 19 و بیماری پارکینسون بپردازند.

در نوامبر سال 2020، در مقاله ای منتشر شده گزارش داده شد که تا 65٪ از افراد مبتلا به کووید 19 دچار هیپوسمیا، از دست دادن یا تغییر در حس بویایی خود، شده اند که این از علائم بیماری پارکینسون است.

در همین مقاله سه مورد از افرادی که علائم مشابه پارکینسون را پس از عفونت کروناویروس تجربه کرده بودند گزارش شد، اگرچه هیچ عامل خطر شناخته شده ای برای این بیماری نداشتند.

دو مرد 45 و 58 ساله و یک زن 35 ساله گزارش کردند که کندی حرکت همراه با سفتی عضلات، اسپاسم عضلات، حرکت نامنظم چشم و لرزش داشته اند.

بیماری پارکینسون یک بیماری عصبی است. علائم آن به آرامی ظاهر می شود و با گذشت زمان پیشرفت می کند. علائم شامل لرزش یا رعشه، مشکل در حفظ تعادل، راه رفتن، صحبت و هماهنگی است.

از آنجا که این بیماری مغز را تحت تأثیر قرار می دهد، افراد مبتلا به پارکینسون نیز دچار تغییرات رفتاری، مسائل حافظه، مسائل خواب و خستگی می شوند.

یک بیماری دیگر نیز به نام پارکینسونیسم وجود دارد. افراد مبتلا به پارکینسونیسم علائمی شبیه به علائم بیماری پارکینسون دارند، اما علائم تا حدی غیرمعمول هستند.

دانشمندان سه نظریه در مورد مکانیزم هایی که می تواند در بروز پارکینسون به دنبال عفونت کروناویروس نقش داشته باشد، ارائه کردند.

اول اینکه مشخص شده است کروناویروس باعث عوارض عروقی در مغز و سایر اندام ها می شود و دانشمندان معتقدند که این فرایند می تواند به جهت های مغزی آسیب برساند. این آسیب شبیه به آنچه در طی پیشرفت پارکینسونیسم عروقی اتفاق می افتد است.

دوم، از آنجا که بین التهاب و افزایش خطر ابتلاء به بیماری پارکینسون ارتباط شناخته شده وجود دارد، التهاب ناشی از واکنش ایمنی به عفونت کروناویروس می تواند به طور بالقوه باعث پارکینسون شود.

علاوه بر این، طبیعت تهاجمی عصبی کروناویروس ممکن است به وجود یک ارتباط احتمالی بین کووید 19 و پارکینسون کمک کند. محققان RNA ویروسی را در بافت مغز افرادی که در اثر کووید 19 مرده اند، کشف کرده اند که نشان می دهد ویروس ممکن است به سلول ها و جهت های مغزی حمله کند.

در حالی که در حال حاضر پارکینسونیسم در طی عفونت کووید 19 بسیار نادر است، اما دانشمندان می گویند که ظهور این علائم در ارتباط با کووید 19 شایسته کاوش و پژوهش بیشتر است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1601

به "بروز علائم مشابه پارکینسون در تعدادی از بیماران کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بروز علائم مشابه پارکینسون در تعدادی از بیماران کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید