بخشنامه مرحله دوم متناسب سازی مستمری بگیران تامین اجتماعی ابلاغ شد

به گزارش مجله پیکورو، تهران (پانا) - مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با صدور بخشنامه ای به واحدهای اجرایی این سازمان، نحوه اجرای مرحله دوم متناسب سازی حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی را ابلاغ کرد.

بخشنامه مرحله دوم متناسب سازی مستمری بگیران تامین اجتماعی ابلاغ شد

به گزارش روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، در این بخشنامه که از سوی مصطفی سالاری ابلاغ شد، آمده است، همه مستمری بگیران بازنشسته، از کارافتاده کلی و بازماندگانی که در تاریخ اجرای متناسب سازی پرونده آن ها فعال بوده یا افرادی که حداکثر تا سرانجام دوره برنامه ششم توسعه مستمری آن ها برقرار شده یا مجددا فعال می گردد، مشمول این بخشنامه هستند.

تاریخ اجرای متناسب سازی مرحله دوم از ابتدای امسال است و درخصوص احکام برقراری بازنشستگی و بازماندگان در امسال، تاریخ اجرای متناسب سازی از تاریخ برقراری و در مورد احکام برقراری ازکارافتادگی کلی، از تاریخ پرداخت مستمری خواهد بود.

آیتم های متناسب سازی مرحله دوم شامل 75 درصد اعاده سطح نسبت به زمان برقراری؛ تفاوت تطبیق متناسب سازی با حداقل 50 درصد افزایش؛ تفاوت تطبیق متناسب سازی حداقل دریافتی براساس سابقه و متناسب سازی یاری هزینه های مسکن، تأمین معیشت، عائله مندی و اولاد است.

با اجرای این بخشنامه فاصله حقوق بازنشستگان غیرحداقل بگیر با اولین حکم بازنشستگی آنان به میزان 75 درصد ترمیم می گردد. مبلغ متناسب سازی 75 درصد اعاده سطح نسبت به زمان برقراری با مبلغ پایه مستمری ماهیانه جمع و در سنوات آینده، مشمول افزایشات موضوع ماده 96 قانون خواهد بود.

مزایای جنبی بازنشستگان و مستمری بگیران نیز مشمول متناسب سازی قرار گرفته است و بر همین اساس یاری به تامین معیشت مستمری بگیران که پس از افزایش سالیانه در امسال به 120 هزار تومان رسیده است و با متناسب سازی به مبلغ 200 هزار تومان افزایش یافت.

همچنین یاری هزینه مسکن از 70 هزار تومان به 150 هزار تومان، یاری هزینه عائله مندی از 88 هزار و 51 تومان به 370 هزار و 271 تومان و یاری هزینه اولاد از 17 هزار و 782 تومان به 95 هزار و 996 تومان رسید.

مستمری آن دسته از افراد مشمول ماده (111) قانون تامین اجتماعی که 20 سال و کمتر سابقه پرداخت حق بیمه دارند، بعد از افزایش سنواتی حقوق سال 1400 و اجرای متناسب سازی مرحله دوم کمتر از 3 میلیون تومان نخواهد بود و این مبلغ به ازای هر سال سابقه بالاتر از 20 سال به میزان 40 هزار تومان افزایش می یابد.

میزان سابقه مورد احتساب بر اساس مجموع سوابق اصلی و ارفاقی بیمه شده تا سقف 35 سال است و حداقل ناخالص پرداختی بابت مستمری و مزایای جنبی پس از اعمال متناسب سازی با احتساب یاری هزینه عائله مندی، یاری هزینه حق اولاد بابت 2 فرزند کمتر از 3 میلیون و 900 هزار تومان نخواهد بود.

پس از اجرای مرحله دوم متناسب سازی، مجموع افزایش مستمری و مزایای جنبی سال 1400 هیچ یک از مستمری بگیران نباید کمتر از پنجاه درصد و بیشتر از صددرصد مجموع مستمری و مزایای جنبی ناخالص دریافتی وی در اسفندماه سال 1399 باشد.

به منظور اطلاع مستمری بگیران، احکام افزایش مستمری به وسیله سامانه خدمات غیرحضوری به نشانی Es.tamin.ir در اختیار این عزیزان قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1627

به "بخشنامه مرحله دوم متناسب سازی مستمری بگیران تامین اجتماعی ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخشنامه مرحله دوم متناسب سازی مستمری بگیران تامین اجتماعی ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید